Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get fit: plavání, part 2

Chceš být fit a nevíš, kde začít? Nezoufej, mám pro tebe pár tipů a základních informací. Dneska se společně podíváme na plavání.

V předchozím článku jsme se plavání věnovali spíš obecněji a dneska se podíváme na různé styly a zlepšení techniky. Pokud jsi minulý díl nečetl/a, určitě to naprav!

Get Fit: Plavání, part 1

@luciezicklerova

Ať už chceš plavání využít jako náhradu cardia, naučit se něco nového, nebo jen celkově zlešit svou kondici, je důležité vědět, jak správně na to. V plavání je vždycky co zlepšovat. I když je základem udržení se na hladině, ani to není jen tak.

Nejdůležitější je osvojit si jednotlivé styly a naučit se základní techniku. Teprve potom se můžeš začít soustředit na rychlost, zvyšovat úseky nebo dobu tréninku. Techniku odpravdu nepodceňuj. I závodní plavci mají ve svých trénincích technická cvičení, protože to je opravdu základ. A správná technika ti pomůže i s rychlostí.

Podíváme se spolu na čtyři styly:

  • Kraul
  • Znak
  • Prsa
  • Motýl

Kraul

Kraul je úplný základ, který se učí i děti v přípravce jako první. Plaveš na břiše, kopeš nohama a rukama zabíráš. Doporučuji ti si nejprve natrénovat správné kopání a naučit se udržet na hladině i trupem. Největší chybou při kralu (a celkově i při plavání) je, když ti nohy a trup padají pod hladinu. Ruce při záběru drž rovně, aby se nekřížily, a nadechuj se na každý třetí záběr.

Znak

Pro spoustu lidí je znak noční můra. Pokud se ve vodě necítíš komfortně, ležení na zádech pro tebe nebude nejlehčí. Ale i to se dá naučit. Znak je jinak dost podobný kraulu – kopeš nohama a záběr provádíš rukama,s tím, že je opět důležité držet trup i nohy na hladině, abys nešel/a ke dnu. Pro získání jistoty zkus trénovat jen samotné ležení na zádech v klidu.

Moje rada pro tebe: Při plavání znaku si hlavu polož do vody a koukej přímo do stropu nebo do nebe, nezkoušej hlavu nějak zvedat, bude se ti plavat hůř.

Shrnutí pro tyhle dva styly:

  • Nejdůlězitější je držet nohy a trup na hladině, aby nepadaly ke dnu.
  • Při dýchání je důležité provádět nádech na každý třetí záběr.
  • Při kraulovém záběru nekřiž ruce, drž je v rovině.
  • Pro větší jistotu u znaku trénuj ležení na zádech – jen v klidu lež a snaž se držet trup na hladině.

Prsa

Jeden z nejlehčích stylů, pokud pochopíš, jak na něj! Ze začátku bude nejtěžší sladit záběr rukou a nohou s dýcháním, ale neměj strach, je to vcelku intuitivní a půjde ti to samo.

Při plavání tohoto stylu budeš splývat. Bude se tak dít mezi nádechy a potrvá to kolem tří vteřin. Nádech, 1..2..3... nádech... tohle je takový základ.

Častou chybou při plavání prsou je nesouměrný kop. Aby měl kop plný potenciál, musíš oběma nohama hýbat stejně.

Motýl

Motýl je podle mě jeden z nejtěžších stylů. Pro jeho zvládnutí už bys měl/a mít nějaké zkušenosti a určitou sílu. Měl/a bys také ovládat vlnění pod vodou, což je základem tohoto stylu. Na to si procvičuj i silný delfínový kop. Celá složitost motýla spočívá v záběru rukama, kterýma se snažíš dostat nad hladinu. Ale pozor – ne při každém vynoření se nadechuješ. Opět koukni na video, kde to krásně uvidíš.

Malá rada pro tebe: Obě ruce by měly jít současně a stejně vysoko, tohle občas dělá lidem problém.

Pokud nevíš, kde s plaváním začít, vyber si kraula. Je to jednoduchý způsob, který je ideální i pro úplné začátečníky. Časem se vrhni na prsa, u nich potřebuješ totiž trošku větší koordinaci. Pak se uč znak a nakonec motýla. Ten byla ale osobně vynechala, pokud plaveš jen pro zábavu nebo jako kardio.

Plavání se nenaučíš jinak než stálým tréninkem. Teorie je sice základ a musíš mít určité povědomí, ale opravdu se budeš učit až v bazénu. Rozhodně se neboj a nečekej, že půjde všechno hned. Dej si čas. Techniku taky můžeš okoukat od jiných plavců nebo od kamarádů a nezapomeň na videa.