Už jsi někdy přemýšlel/a nad tím, jak oslovovat lidi, aniž bys určoval/a jejich gender nebo pokazil/a jejich zájmena? Máme pro tebe stručný návod.
Na první pohled nemůžeš poznat, jaká má někdo preferovaná zájmena či jaký je jeho gender. Velice snadno se tak může stát, že někoho misgendruješ a ani o tom nemáš ponětí. Převážně v sektoru služeb je to problém. Jednou, dvakrát to člověk snadno přejde, ale poslouchat to v práci celý a každý den je opravdu nepříjemné. Nehledě na to, že to může vést ke zhoršení dysforie.
Věty typu „slečno prosím vás, mladá paní, mladý muži a podobné však nejsou nutné. Stejně tak lze velice snadno vynechat rodovou koncovku u sloves. Jde o jednoduché nahrazení. Z počátku se budeš možná muset maličko soustředit, ale brzy už to budeš používat automaticky. Malá snaha z tvojí strany může někomu velice zlepšit den. Navíc pokud máš v okolí někoho, kdo je nebinární nebo jednoduše preferuje negendrové oslovování, budeš už vědět, jakým způsobem s ním komunikovat. Jak se tedy vyjadřovat?
Je to jednoduché. Vykání je nejlepší cestou. U osob, s nimiž se znáš, můžeš používat stejný princip i s tykáním. Spousta zdvořilostních frází existuje v neutrální podobě. Další věc, kterou můžeš udělat, je koukat se na jmenovky. Ne každý zaměstnavatel je však chápavý a otevřený. Podobně se také můžeš setkat s piny se zájmeny, kde ti člověk rovnou ukazuje ta, která preferuje. Bohužel to v Česku ještě není moc běžné. Pozornost můžeš také věnovat plackám či jiným doplňkům v barvách příslušného genderu.
Pokud podle tebe žensky vypadající osoba má na jmenovce Matěj, je možné, že to je jejich skutečné jméno a preferují mužská zájmena, ovšem nikdy neuškodí se zeptat. Tím se nic nezkazí. Většina lidí bude určitě nadšena a ráda ti odpoví.
✨ Slovníček: