Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Gen Z vs. Gen Alpha: Jak se liší jejich jazyk a co to znamená pro budoucnost jazyka?

Gen Alpha a Gen Z – dvě generace, které sice vládnou internetu, ale každá svým vlastním jazykem. Gen Alpha přichází s novými slovy, která se rodí především na TikToku a bez online kontextu jsou jen těžko pochopitelná. Gen Z už má co dělat, aby je mladším lidem vůbec rozuměla. Co se skrývá za těmito novými trendy?

Jazyková revoluce a vliv internetu

Generace Z a Gen Alpha jsou generace, které se i přes zdánlivě nízký věkový rozdíl v řadě věcí odlišují, ale v mnoha ohledech se také nevyhnutelně ovlivňují, především v oblasti jazyka.

Zatímco Gen Z (narozená v letech 1997–2010) se digitální svět naučila ovládat postupně, Gen Alpha, která přišla na svět mezi lety 2010 a 2014, se s internetem seznamuje už od úplného začátku.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tyto generace sdílejí podobné trendy, jejich jazyk se vyvinul velmi odlišně, hlavně kvůli rozvoji internetu a technologií.

Jazyk Gen Alpha

Gen Alpha je generací, která od dětství vyrůstá v online prostředí, což se projevuje i na jejich jazyce. Slova jako „brainrot“ nebo „rizz“, která jsou známá především na TikToku, mají pro ně hluboký význam, ale pro někoho mimo tuto bublinu mohou být těžko pochopitelná.

Rozumět těmto výrazům je obtížné nejen pro starší generace, ale i pro Gen Z, která, jak ukázalo i několik studií, má problém některé z nových slov pochopit.

Internetová kultura a rychlý vývoj trendů jsou totiž v tomto ohledu neúprosné – slova, která byla populární před rokem, mohou být dnes už úplně mimo.

Mezi populární slova, která trendují právě teď bych zahrnula:

Zdroj: Class Point
ti co ví 💀

POLOŽ TO MANGO! 🗣️ Brainrot už vládne i českému TikToku. Ti co ví: 💀

@maraschwara

Lingvistické pohledy na proměnlivost jazyka

Na tento jev se podívala také lingvistka Jana Valdrová, která uvedla: „Jsem sice v boomerském věku, ale smýšlením jsem jazyková anarchistka. Jazyk má sloužit nám, nikoli my jemu. A jediná stálá vlastnost jazyka je právě jeho proměnlivost,“ sdělila pro Heyfomo Valdrová.

Upozorňuje také na to, že jazyk se neustále vyvíjí a že je přirozené, že mezi generacemi vznikají rozdíly, které mohou způsobovat komunikační šumy.

Zde je několik příkladů toho, jak se jazyk mezi generacemi vyvíjel v čase:

Zdroj: Marie Budinská

Ačkoliv starší generace občas lamentují nad vzrůstajícím počtem anglicismů v češtině, je třeba brát v úvahu, že to souvisí s globalizovaným světem a přirozeným vlivem jiných kultur. To nebylo před rokem 1989 vůbec možné.

Podobně to platí i pro inkluzivní jazyk, který Gen Alpha rychle přijala – respekt vůči různým pohlavím a identitám je pro ně naprosto přirozený.

Jazyk jako most mezi generacemi

Podle Jany Valdrové „má jazyk sílu vytvářet vztahy a ovlivnit přátelskou atmosféru“, což je klíčové i pro Gen Alpha.

I když mezi Gen Z a Gen Alpha může stát jazyková bariéra, právě tyto rozdíly dokazují, jak se svět kolem nás mění a jak technologie ovlivňují každodenní komunikaci.

A přesto, že jazyk prochází neustálými proměnami, nakonec nás vždy dokáže propojit.

Víc o Gen Z:

Jak dnes vypadá online dating? Gen Z mění trendy, upřednostňuje autenticitu a vědomé vztahy. Polovina žen však čelí obtěžování

@anickadusicka__