Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Fuck diet, říkají zakladatelky Oasy

Oasa v poušti plné restrikcí a diet. Safe place pro všechny, kteří chtějí zlepšit svůj vztah k jídlu. Dnes jsem pro tebe vyzpovídala spoluzakladatelky tohoto projektu – Adél Prokůpkovou a Sárou Zemancovou.

Sára Zemancová a Adéla Prokůpková, spoluzakladatelky projektu Oasa Coaching , jsou certifikované koučky ve výcviku intuitivního stravování, certifikované terapeutky ve výcviku poruch příjmu potravy a také akreditované výživové poradkyně.

Denně pomáhají spoustě lidem, nejvíce ženám, zlepšit jejich vztah k jídlu. Ať už díky službám, které nabízejí, nebo přes sociální sítě.

Pro začátek by mě zajímalo, jak jste se vy dvě vlastně seznámily a jak vás napadlo Oasu založit?

Adél + Sára: Jsme kamarádky už od roku 2019, seznámily jsme se na vysoké škole, která tenkrát ani jednu z nás nebavila (smích).

Od začátku nás spojuje vášeň ke zdravému (opravdu zdravému) přístupu k jídlu a pohybu. Měly jsme dojem, že na české scéně projekt, jako je Oasa, chybí.

Na co se v Oase můžou klienti těšit?

Adél + Sára: Pomůžeme jim zbourat nefunkční myšlenkové vzorce a především je naučíme pracovat se stravováním tak, aby jídlo pracovalo v jejich prospěch, nikoliv proti nim. Proto se nezaměřujeme na tvorbu fixních jídelníčků a dalších omezujících plánů. Ty nám jakožto koučkám intuitivního stravování nedávají smysl. Našimi nástroji jsou naopak intuitivní stravování, svoboda, ohleduplnost k individualitě každé ženy a hlavně laskavost.

Co je tedy vašim cílem?

Adél + Sára: Je to především vize, že až jednou naši Oasu opustíš, odneseš si s sebou kupu relevantních informací, zdravé tělo i sebevědomí, příjemný pocit na duši a úsměv na tváři.

S čím za vámi nejčastěji klientky chodí?

Sára: S kalkulačkou v hlavě, mindsetem ,,všechno nebo nic” (např. že musí jíst 100 % ,,zdravě” a když si dají něco ,,nezdravého”, řeknou si, že to nemá už cenu, a přejí se…) a s tendencí být perfektní.

Počet lidí trpících PPP se po pandemii více než zdvojnásobil

@anettt.h

Co je podle vás nejvíc toxic content na sociálních sítích ohledně výživy?

Sára: What I eat in a day, that girl, hot girl summer, porovnávací fotky, povyšování se, toxická produktivita a mohla bych pokračovat.

Nejhorší dieta?

Adél: Jakýkoliv směr, který nám něco zakazuje nebo nám něco diktuje.

Názor na wannabe „fitness” influencerky?

Adél: Většinou jedna velká red flag.

Co byste poradily někomu, kdo má problém s jídlem?

Sára: Rozhodně vyhledat obournou pomoc. Třeba v Oase, mrk (smích).

Adél: Nebo jednoduše vyhledat někoho, u koho si dokážete představit, že byste se mu mohli svěřit.

Kdy je čas vyhledat odbornou pomoc?

Adél: Kdykoliv vůbec lidi začnou přemýšlet nad tím, jestli je to, co dělají, vůbec vhodné a normální.

Kde všude vás můžeme najít?

Sára: Na Instagramu, TikToku, našich webových stránkách a v blízké době i na dalších platformách.

Já holkám moc děkuji za rozhovor a pokud je ti tohle téma blízké, nezapomeň, že na to nemusíš být sám/sama. Nikdy není moc brzy ani pozdě na to vyhledat odbornou pomoc.