Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Francie zruší vnitrostátní lety na krátké vzdálenosti, alternativou má být železniční doprava

Francouzští zákonodárci se rozhodli zakázat vnitrostátní lety na krátké vzdálenosti tam, kde existují alternativy vlaků, a to ve snaze snížit emise uhlíku.

O víkendu francouzští zákonodárci odhlasovali návrh zákona o ukončení leteckých tras, které by bylo možné uskutečnit vlakem za méně než dvě a půl hodiny. Navazující lety však nebudou ovlivněny. Plánovaná opatření budou před přijetím zákona čelit dalšímu hlasování v senátu.

Letecké společnosti po celém světě byly těžce zasaženy pandemií koronaviru, přičemž web Flightradar24 uvádí, že počet letů v loňském roce klesl téměř o 42 % oproti roku 2019.

Nejdelší osobní vlak na světě se projel ve Švýcarsku, měřil 1,9 km

by @martinastrel

Opatření by mohla ovlivnit cestování mezi Paříží a městy včetně Nantes, Lyonu a Bordeaux. Francouzská vláda čelila výzvám, aby zavedla ještě přísnější pravidla. Francouzská občanská úmluva o klimatu, kterou vytvořil prezident Emmanuel Macron v roce 2019 a zahrnovala 150 členů veřejnosti, navrhla zrušit cesty letadlem tam, kde existovaly cesty vlakem kratší než čtyři hodiny.

To se však po námitkách některých regionů a letecké společnosti Air France-KLM zkrátilo na dvě a půl hodiny. François Pupponi, člen francouzského Národního shromáždění, také agentuře Reuters řekl, že tento plán „není správný“.

Volba v oblasti životního prostředí musí mít přednost, ale neopouštějme sociální a ekonomická rozhodnutí v oblasti průmyslu a letišť – obě se doplňují.
François Pupponi

Kylie Jenner svými tříminutovými lety ničí klima

by @martinastrel

Francouzská spotřebitelská skupina UFC-Que Choisir ale vyzvala zákonodárce, aby zachovali čtyřhodinový limit.

Letadlo na těchto trasách vypouští v průměru 77krát více CO2 na cestujícího než vlak, i když je vlak levnější a ztráta času je omezena na 40 minut.
UFC-Que Choisir

Vyzval také k „zárukám, že francouzská národní železnice nevyužije příležitosti k umělému navýšení svých cen nebo ke snížení kvality železničních služeb“.

Sobotní hlasování přišlo několik dní poté, co francouzská vláda více než zdvojnásobila svůj podíl v Air France. Vláda již dříve nabídla úvěry ve výši 7 miliard eur, aby pomohla letecké společnosti překonat pandemii, ačkoli francouzský ministr hospodářství v té době uvedl, že financování závisí na tom, zda letecká společnost zruší některé své vnitrostátní lety.

Není to poprvé, co byla podobná opatření zavedena. V loňském roce společnost Austrian Airlines nahradila letovou trasu mezi hlavním městem Vídní a Salzburgem zvýšenou vlakovou dopravou poté, co obdržela vládní pomoc s opatřeními ke snížení uhlíkové stopy.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.