Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dua Lipa na mistrovství světa v Kataru nevystoupí, volá po zlepšení stavu lidských práv v zemi

Zpěvačka popřela zprávy, že vystoupí na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa ve fotbale v Kataru, a na svém Instagramu vyzvala zemi, aby splnila všechny své závazky v oblasti lidských práv.

Dua Lipa, zpěvačka, která sebejistě dominuje hudebním žebříčkům, odmítla šířící se zprávy o tom, že by měla vystoupit na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa ve fotbale v Kataru. To začíná už tuto neděli a provázejí ho zatím samé kontroverze. V centru pozornosti je především zacházení Kataru s migrujícími pracovníky nebo kriminalizace vztahů osob stejného pohlaví.

Sedmadvacetiletá zpěvačka uvedla, že v zemi vystoupí pouze v případě, že zlepší stav lidských práv. Po zprávách, které ji s touto událostí spojovaly, sdílela na Instagramu prohlášení, v němž napsala: „V současné době se hodně spekuluje o tom, že budu vystupovat na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Nebudu tam vystupovat a ani jsem nikdy nebyla zapojena do žádného jednání o vystoupení. Budu Anglii fandit zpovzdálí a těším se na návštěvu Kataru, až splní všechny závazky v oblasti lidských práv, které dal, když získal právo pořádat mistrovství světa.“

V posledních deseti letech se Katar pustil do bezprecedentního stavebního programu, který byl z velké části přípravou na fotbalový turnaj v roce 2022. Kromě sedmi nových stadionů byly dokončeny nebo se realizují desítky velkých projektů, včetně nového letiště, silnic, systémů veřejné dopravy, hotelů a nového města, které bude hostit finále mistrovství světa.

V únoru 2021 přišel ale deník The Guardian se zjištěním, že od doby, kdy Katar získal nabídku na pořádání mistrovství světa ve fotbale, zemřelo v zemi 6 500 migrujících pracovníků z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky. Katarská vláda však uvedla, že tento celkový počet je zavádějící, protože ne všechna zaznamenaná úmrtí se týkala lidí pracujících na projektech souvisejících se světovým pohárem.

Pověst akce i celé země dále poškozují také diskriminační zákony, které zakazují homosexualitu a omezují svobodu žen prostřednictvím pravidel o poručnictví mužů. Ani nedávná zpráva organizace Human Rights Watch, podle níž byli členové katarské LGBTQ+ komunity zadržováni a fyzicky týráni bezpečnostními složkami země, napětí příliš nezmírňuje.

Dalším problémem je dopad turnaje na životní prostředí. FIFA přiznává, že Katar 2022 zanechá mnohem větší uhlíkovou stopu než kterékoli jiné mistrovství světa v jedné z nejméně udržitelných zemí světa. Odborníci však nyní naznačují, že emise by mohly být třikrát vyšší než oficiální odhad, což zpochybňuje tvrzení, že půjde o první „uhlíkově neutrální“ mistrovství světa.

Zdroje: The Guardian, BBC, ČTK, The Independent