Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Floridský guvernér Ron DeSantis bude kandidovat na prezidenta USA. Co bychom o něm měli vědět?

Jsou to právě jeho konzervativní názory, které dostávají kontroverzního DeSantise čím dál více do čela Republikánské strany. Dost možná ho ale v dalších 18 měsících dostanou i do čela Spojených států.

Ron DeSantis, floridský republikánský guvernér oplývající nespočtem kontroverzí, před dvěma týdny oznámil, že se bude ucházet o post prezidenta Spojených států za Republikánskou stranu a že tak vyzve na stranické úrovni exprezidenta Donalda Trumpa. DeSantisův krok nebyl nijak překvapivý – v podzimních volbách získal na Floridě o 20 procent hlasů víc než jeho demokratický protikandidát a i americká republikánská média ho následně začala dávat do popředí místo Trumpa jakožto nového lídra strany. A i přesto, že jsou si s Trumpem v mnohém podobní (DeSantis od něj převzal například populistický styl politiky i tolik typickou rétoriku), floridský guvernér má velkou výhodu: nečelí obviněním z několika trestných činů najednou.

Ron DeSantis. Zdroj: Profimedia

Ron DeSantis je jediným svého druhu. Svou kandidaturu oznámil během hodinového online rozhovoru s Elonem Muskem na síti Twitter v rámci funkce Spaces, skrze kterou se mohou na platformě vést živé debaty. Spíš než top to byl ale flop – v průběhu oznamování kandidatury začal vypadávat zvukový stream a poslouchající uživatelé proto DeSantise jen stěží slyšeli. Velkolepý začátek kampaně se tak nekonal.

American decline is not inevitable — it is a choice. And we should choose a new direction — a path that will lead to American revitalization. I am running for president of the United States to lead our great American comeback.
Ron DeSantis při oznámení své kandidatury na post prezidenta USA na Twitteru

Kdo je Ron DeSantis? Signatář zákonu Don't Say Gay, nový lídr Republikánské strany a možný příští prezident USA

by @eevelka

Že se jedná o velmi konzervativní a kontroverzní osobu dokazují i DeSantisovy floridské politiky, které ve státě jakožto jeho guvernér prosazuje. Během koronaviru byl zásadně proti nošení roušek a očkování, za což se mu dostalo popularity v rámci Republikánské strany. Podepsal také například tolik diskutovaný zákon Don't say gay, který zakazuje učitelům edukovat žáky od mateřské školy do třetí třídy o sexuální orientaci nebo genderové identitě. A nedávno bylo navíc oznámeno, že Florida chce zakázat diskuzi o menstruačním cyklu žákům do šesté třídy.

Florida chce zakázat diskuzi o menstruaci před šestou třídou

by @eevelka

I přesto, že Ron DeSantis představuje pro značnou část nejen americké populace kontroverzního politika, jsou to právě jeho konzervativní názory, které ho dostávají čím dál více do čela strany. A dost možná ho v dalších 18 měsících dostanou i do čela Spojených států.

Zdroje: HeyFomo, ČTK, AP News, NPR