O ETFkách se říká, že by do nich měl investovat každý. Zkušený, nezkušený, bohatý, chudý. Pojďme si objasnit, jestli je to pravda.
Z obecných začátků, které jsme si popsali minule (společně se spořicími účty), se přesouváme k jednotlivým investičním produktům. Dnes si představíme jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších – ETF, anglicky Exchange Traded Funds (burzovně obchodovatelné fondy).
ETFka, jak se jim lidově říká, jsou jedním z nejrozšířenějších investičních řešení. Lidé po celém světě mají do tohoto druhu fondů zainvestováno přes 7,74 trilionů USD (166 416 966 000 000 Kč).
Existence Exchange Traded Fundu spočívá v tom, že je spravuje vždy určitá specializovaná finanční instituce. Jejich úspěch, jednoduchost a použitelnost jsou však mnohem zajímavější.
Řekněme, že ekonomicky věříš v růst amerických firem a chtěl bys do něj investovat. Jenže takových firem je doopravdy hodně. Jaké vybrat? Jaké budou vydělávat? Kde a jak koupit jejich akcie? Tento problém za tebe řeší právě ETFka. Ty totiž kopírují určitý region nebo segment. Respektive kopírují index určitého počtu akciových titulů (jednotlivých firem), které reprezentují jednotlivý region nebo segment. Určitě jsi slyšel/a o akciovém indexu S&P 500 – to je právě index 500 největších amerických firem obchodovaných na akciové burze (Facebook, Amazon, Tesla, Microsoft, Netflix a další). ETFek, které kopírují tento index, a tedy i výkonnost 500 největších amerických firem, je na trhu hodně, stačí si jen vybrat poskytovatele.
Existuje spousta indexů zkopírovaných do ETF. Mezi nejznámější patří NASDAQ (technologické společnosti), DAX30 (německé společnosti), EURO STOXX 50 (evropské společnosti), NIKKEI 225 (asijské společnosti).
Kromě výše zmíněných indexů existují také například měnové indexy – ty kopírují vývoj ceny světových měn. Dále existují také komoditní ETF (termínované kontrakty), kde investujete do růstu nebo poklesu například zlata, stříbra, ropy a dalších komodit. Sektorové ETF kopírují indexy firem v jednotlivých sektorech – zdravotnictví, finanční sektor, energetika a spousta dalších.
+ Jednoduchost a dostupnost
+ Nízké poplatky: Obecně jsou poplatky nižší, než když nakupuješ jednotlivé akciové tituly.
+ Vysoká likvidita: Rychle nakoupíš, rychle prodáš. Peníze máš v zásadě od jakéhokoliv poskytovatele do týdne v CZK na svém účtu. Jednoduché, rychlé, účinné.
+ Diverzifikace: Tím, že kupuješ vícero různých firem (tedy akciových titulů), diverzifikuješ svou investici téměř nejlépe, jak můžeš. Když pak jedna firma zkrachuje, tvoje investice nejde na nulu, protože index opisuje fungování dalších x firem.
- Měnové riziko: Žádné ETF není zajištěné do CZK. Vše, co kupuješ, je USD, EUR a další měny.
- Kredibilita společnosti: Stále musíš být opatrný/á a zjistit si vše o tom, u koho ETF nakoupíš.
Pokud se ti článek líbil stay tuned pro další. Příště budeme v sérii pokračovat a vysvětlíme si, kde a jaké ETF nakoupit. #DYOR
*Tento text za žádných okolností nelze považovat za jakékoliv investiční doporučení nebo radu. Nejsem finanční poradce a jedná se pouze o osobní pohled na finanční problematiku. Před každou investicí si proveď vlastní analýzu a due diligence, investuj pouze na své vlastní riziko.