Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

ANIME & MANGA. Kde začít?

Manga a anime jsou nedílnou součástí japonský kultury. Ale co to vlastně je? A proč tuhle formu umění milujou miliony lidí po celém světě? To a daleko víc se dozvíš v článku společně s tipy na konkrétní tituly, kterými můžeš začít!

Manga je tradiční japonskou obdobou komiksu, která se nejvíc začala šířit po druhé světové válce. Na první pohled ji poznáš díky specifickýmu stylu kresby (velké oči, neobvyklé účesy a outfity). Až na občasný výjimky, kdy se vybarvuje titulní strana, zůstává oproti americkým komiksům vždy černobílá a čte se zprava doleva. Právě manga bývá velmi často předlohou pro animovaný série – anime.

Manga i její rozpohybovaná varianta jsou japonským kulturním dědictvím, který milujou mladý i dospělý. V Japonsku se anime promítá i v kině a ty nejočekávanější tituly trhají návštěvnický rekordy. Manga zase tvoří přibližně 40 % všech vydaných publikací. Anime culture se odráží i v herním světě (Final Fantasy, Metal Gear Solid…), módě, hudbě a mnoha dalších oblastech kultury. Zatímco mangu tvoří nejčastěji jeden autor, anime zpracovávají malá i gigantická studia a na některých produkcích se dnes už podílí i společnosti jako Netflix. A není se čemu divit. Propadá mu čím dál víc lidí po celým světě.

Často se můžeš setkat s názorem, že anime je pro děti nebo že je to naopak něco „úchylnýho“, protože ho lidi zaměňujou s hentai, což je jenom jedna z jeho podkategorií. Anime má totiž nespočet podob a zahrnuje mnoho žánrů. Některý série mají stovky dílů, jiný třeba jen tři nebo se jedná o samostatnej film. Žánrově nemá limity už vůbec a mezi jednotlivými tituly najdeš všechno – od hororů, přes romantiku a akční fantasy až po psychologický drama. Co všechno anime spojuje, je nezaměnitelná japonská kultura, způsob vyprávění a častokrát obrovská fantazie autorů, kteří ti otevřou dveře do úplně novejch světů.

Pokud chceš dát anime šanci, doporučuju začít kratšími tituly. Akční klasiky jako Naruto, Bleach nebo třeba One Piece jsou úžasný, ale pro většinu nováčků je těžký prokousat se přes desítky rozjezdovejch dílů. Někdy bývá zase problém najít danou sérii online, proto jsou v seznamu zvýrazněný série, který najdeš i na Netflixu.

-          Fullmetal Alchemist: Brotherhood (akční, drama)

-          Attack On Titan (fantasy, akční, horor)

-          Tokyo Ghoul (Netflix, horor, akční – pouze první série)

-          Death Note (drama, detektivní, fantasy)

-          Mononoke (film, dobrodružný)

-          Spirited away / Cesta do fantazie (film, rodinný, pohádkový)

-          Mirai nikki / The Future Diary (akční, fantasy, romantický)

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.