Zeptali jsme se kadeřníka Pavla Filandra na vše, co by tě mohlo zajímat o správné péči o vlasy.
Pavel nám odpověděl na všechny naše hair-care dotazy!👇
Má se kondicionér používat na sušší, nebo mokré vlasy? (Často se tvrdí, že se mají vlasy před použitím kondicionéru „vyždímat“, ale v poslední době se řeší, zda to nemá být právě naopak, tedy že má pěnit jako šampon.)
Kondicionér je finální, závěrečná oplachovací péče. Můj názor je takový, že se má dávat na rukou vyždímané vlasy. Ale určitě ne na ručníkem prosušené! Je to z důvodu působení kyselého pH, které je v tuto chvíli pro vlas nejpotřebnější a které kondicionér vlasům dodává. Kondicionér nikdy nebude pěnit jako šampon, jeho složení je v základu zcela jiné.
Je potřeba vlasům přes léto věnovat větší péči?
Přes léto bychom měli vlasy chránit před UV zářením, ale neomezuj se pouze na ochranu vlasů, mysli i na pokožku hlavy. Vhodné je zařadit péči, která je k tomu přesně určena (poznáš podle SUN v názvu řady), skvělým pomocníkem je také arganový olej od švédské veganské značky Maria Nila – Argan Oil. Tento olej se rychle vstřebává, nemastí vlasy, chrání je před UV zářením a zajišťuje déletrvající intenzitu barvy.
Jak by se měla vlasová rutina lišit v zimě a v létě?
V zimních, chladných měsících bych primárně dbal na to, abych vyšel ven do mrazu se stoprocentně vysušenými vlasy a určitě bych používal produkty, které jsou termoochranné, termofixační a anti-frizz. Což jsou produkty, které zabraňují vlasům do sebe natáhnout zpět vlhkost ze vzduchu. Nejenže vlas chrání před poškozením, ale budou také dobře eliminovat antistatické působení. Doporučuji sérum Frizzy Logic od australské značky O&M. Sérum chrání vlasy před působením vlhkosti a zabraňuje jejich krepatění.
V létě bych dbal hlavně na řádné mytí, ať už od vody z bazénu, soli z moře či nánosů třeba z přírodního koupaliště. Dále pak doplňovat UV ochranu a minerály, aby nedocházelo k dehydrataci vlasů.
Jak často je ideální mýt si vlasy? Je pravda, že čím méně, tím lépe?
Není to tak jednoznačné, protože všechny vlasy jsou unikátní nejen svou strukturou, kterou máme danou geneticky, ale také naše pracovní místo často ovlivňuje, jak často bychom měli vlasy umývat. Můj názor je, že je lepší vlasy umýt vodou než používat suchý šampon místo šamponu klasického. Pokud nestíhám umýt, tak ano, použiju suchý šampon, který funguje rychle. Ale pokud by se z toho měla stát rutina, tak ne. Myslím, že mytí dvakrát do týdne je adekvátní.
Prospívá vlasům mytí pouze vodou bez šamponu nebo jiných prostředků?
Pouze čistou vodou vlasy neumyjete. Ba naopak, chemie a minerály obsažené v běžné vodě, která nám teče z kohoutku, zapříčiní rychlejší maštění vlasů. Vlas potřebuje péči. A tou péčí je právě šampon, maska a kondicionér. To je úplný základ.
Jaké jsou největší chyby, na které si dát pozor, když si člověk barví hlavu sám doma?
Nejdůležitější je dát si pozor na kvalitu a šetrnost barvy, ale stejně bych si domácí experimenty radši rozmyslel a svěřil se do rukou odborníka. Pokud ale už opravdu musím, tak pokud nemám šedivé vlasy, je lepší používat přeliv, ne permanentní barvu. Mysli také na doporučenou dobu působení dle návodu, nikdy dobu nepřetahuj!
Jaké jsou must-do kroky, které by člověk během péče o vlasy neměl vynechat?
Pokud mám dlouhé vlasy, základní péče je vlasy ráno a večer rozčesat. Je to jednoduché pravidlo, ale často opomíjené. Pokud tohle dlouhé vlasy nedostanou, budou zacuchané, zaskřípnuté nebo zaškrcené gumičkou, nikdy nebudou kvalitní a pak již nepomůže žádná jiná péče. Tohle je základ!
Jak se mají o vlasy starat muži?
Kvalitní šampon, kvalitní péče a podle potřeby pravidelně umývat. V pokročilém věku lze používat osvěžující tonika či vlasová séra na obnovu a výživu pokožky hlavy a vlasového kořene.
Opravdu vlasy tolik ničí teplo (fén, žehličky, kulmy)? Popřípadě jak často se mohou tyto produkty používat, aby vlasy téměř nepoškozovaly?
Ano, nadměrná teplota je opravdu problém. Nejhorší je používání žehličky s vysokou teplotou na ještě vlhké vlasy nebo foukání fénem na maximum z minimální blízkosti. Proto vždy s teplem používej tepelnou ochranu, která vlasy ochrání před poškozením. Doporučuji stylingový krém Olaplex N°6 Bond Smoother a olej Olaplex N°7 Bonding Oil. Tyto produkty lze kombinovat nebo použít samostatně, vyhladí vlasové vlákno a chrání jej před poškozením teplem.
Jak se správně starat o vlnité/kudrnaté vlasy?
Kudrnaté vlasy mají svou specifickou strukturu. Tady bych vždy vybíral péči, která je určena přímo na kudrnaté vlasy, pokud chceme jejich kudrnatost zachovat a podpořit. Pokud ne a snažíme se docílit hladkých, rovných vlasů, doporučuji používat péči a styling na uhlazení. Tady bych doporučil třeba značku hollywoodských hvězd Color Wow, kterou používá třeba JLo nebo Kim Kardashian. Jsou to produkty Color Wow Coconut Cocktail Bionic Tonic a Dream Coat pro uhlazení vlasů. Dodají vlasům vysoký lesk a dokonalé uhlazení.
Jaká vlasová péče / přípravky z drogerie stojí za to?
Žádná. Produkty prodávané v drogeriích jsou všeobecně špatně vnímány. Tato péče by se měla používat v případě nouze, třeba když někam jedu, zapomenu si doma šampon a kondicionér, tak si ho koupím v drogerii. Ale určitě tato péče nikdy nebude fungovat jako péče profesionální, kterou vám doporučí vás kadeřník.
Jakým látkám se ve složení vlasové péče vyvarovat?
Jsou to ftaláty, parabeny a silikony nerozpustné ve vodě, potom také fenyly. Právě u profesionální péče se těmto produktům vyhýbáme nebo alespoň eliminujeme jejich množství, což je další argument, proč dát přednost profesionálním produktům před produkty z drogerie.
Je špatné česat vlasy, když jsou mokré?
Naopak, je to nejjednodušší. Vlasy to pomůže usměrnit a nedojde k jejich přetrhání při nešetrném rozčesávání v suchém stavu. Pořiď si však vhodný kartáč k tomuto účelu určený, jedničkou je Tangle Teezer Wet Detangler, který rozčeše mokré vlasy šetrně a bez námahy.
Je přirozené schnutí vlasů dobré?
Pokud na to máme podnebí a klima, není přirozené schnutí vlasů nijak škodlivé, avšak následně vás neuspokojí vzhled vlasů samotných – vlasy budou neupravené a nestejnoměrné.
Jaké jsou aktuální vlasové trendy?
Co se týká barevného spektra, (bohužel) se nám stále mezi trendy drží šedivá. Ale nastupuje módní barva měděná či zrzavá v několika různých odstínech. Co se týče střihů, v kurzu jsou délky na klíční kost nebo asymetrické až geometrické střihy, u dlouhých vlasů přetrvávají ledabylé, ležérní vlny.
Jak zachránit zničené (barvené) vlasy?
Tento proces bych asi nechal spíše na kadeřníka, který má k dispozici profesionální péči, se kterou vám vaše vlasy uzdraví rychleji a kvalitněji než vy sami doma. Pokud to není možné, hledejte řadu péče, která má v názvu REPAIR. Tato péče dodá vlasům proteiny a hydrataci potřebnou pro jejich uzdravení.
Jak si správně mýt vlasy?
Vlasy byste si měli umývat v záklonu, formou masáže. Šamponování provádíme vždy dvakrát! Pokud je potřeba dodat extra péči, naneseme masku, kterou necháme působit dle doporučené doby na obalu. Až poté použijeme kondicionér. Vlasy rozčešeme vhodným kartáčem a proudem vody vypláchneme tak, aby ve vlasech nezůstal žádný zbytek vlasové péče. Následně vlasy vyždímáme do ručníku, ale pouze jemnou, vymačkávací technikou, v žádném případně nedrhneme ani nemuchláme!
Jak často by se měly vlasy zastřihávat?
Pokud chceme, aby vlasy rostly, nemůžeme vlas nechat roztřepený. Myslím si, že ta hraniční fáze je jednou za 2 měsíce 1 cm, ale také záleží na tom, jak se o vlasy staráte doma. Protože někomu se konečky budou třepit později, někomu rychleji.
Jde podpořit růst vlasů? Jak?
Růst bys měl/a podpořit dvěma směry. Zevnitř – zdravé tělo = zdravé vlasy. Tady pomáhají vápník, hořčík, zinek, methionin, kolagen a biotin. Z povrchu vlasů – kvalitní péče a doplnit ji třeba o nějaký lotion na pokožku hlavy, který bude stimulovat kůži a kořen vlasů. Já mám skvělé výsledky u svých klientů s produktem na přírodní bázi Natucain. Natucain je vlasové tonikum stoprocentně přírodního původu, které zlepšuje růst vlasů o 93 % a snižuje jejich vypadávání o 90 %. Základem je technologie MKMS24. Jedná se o přelomovou aktivní složku, která je tvořená ingrediencemi stoprocentně přírodního původu, jakými jsou například čočka, tymián a bambus. Technologie MKMS24 stimuluje vlasy přímo u kořínků a prodlužuje anagenní (růstovou) fázi růstů vlasů, čímž redukuje vypadávání vlasů a vede k jejich lepšímu růstu. Výsledkem je výrazně slabší vypadávání vlasů a růst nových vlasů.
Názor na suché šampony? Ničí vlasy? (Jaké jsou nejlepší?)
Suchý šampon je pomocník do nepohody, pokud si nemůžu umýt vlasy standardním způsobem anebo potřebuji dodat vlasům objem. Ale úplně bych ho nepovažoval za náhradu za klasický šampon. Mám dobré zkušenosti se suchým šamponem od O&M Dry Queen, který je složený z ušlechtilých ingrediencí – i tady se vyplatí investovat do kvality. Jinak nekvalitní suchý šampon dokáže vlasům a pokožce poměrně dost ublížit.
Ničí lak na vlasy jejich kvalitu?
Tady záleží na kvalitě laku. Pokud si koupím produkt, který mi doporučí můj kadeřník (už díky složení a síle fixace), určitě bude lepší než lak z drogerie, který je ve většině případů plný složek, které se hromadí na povrchu vlasu a vlasy obalují, jako třeba pryskyřice.
Ochrání sprej proti teplu opravdu vlasy před zničením?
Ano, protože obsahuje termoregulační složky. Tyto složky nedovolí proniknutí tepla skrze vlas nebo zabraňují lokálnímu tavení vlasů díky působení tepla na jedno místo vlasového porostu. Těm produktům, které budou na profesionální bázi, můžeme věřit na 100 %, protože před jejich schválením probíhá náročný proces testování.