V čínské Šanghaji platí pro 25 milionů obyvatel už několik týdnů ten nejtvrdší možný lockdown. Čína totiž uplatňuje přísnou politiku nulové tolerance, aby se vypořádala s šířením viru covid-19. Lidé se kvůli tomu ale potýkají se silnou frustrací i nedostatkem základních surovin.
Záběry ze Šanghaje z posledních týdnů připomínají spíše film zasazený do dystopické budoucnosti než jednu z největších finančních metropolí na světě. Ulice zejí prázdnotou, zoufalí lidé, kteří nesmějí opustit domov ani kvůli nákupu, křičí z oken, sem tam se objeví skupina vojáků v ochranných oblecích nebo se po silnici proběhne robotický pes.
I tak ale bylo během víkendu, a to i přes extrémně tvrdý lockdown, ve městě zaznamenáno více než 22 tisíc případů covidu-19. Město se tak potýká s nejhoršími čísly od začátku pandemie.
Čína přitom uplatňuje přísnou politiku nulové tolerance covidu-19, takže obyvatelé Šanghaje budou v lockdownu do té doby, než bude ve městě nula případů.
Obyvatelé města včetně dětí se navíc musí testovat každý den. Ti, kteří mají pozitivní test, jsou umístěni do vládních izolačních center, a to i když jsou asymptomatičtí. Stejné pravidlo platí i pro děti, které jsou tak násilím odebírány rodičům.
Mnoho místních si navíc stěžuje, že některá z těchto izolačních center nedodržují minimální hygienické podmínky, panují v nich nízké teploty a mají děravé střechy.
Podle Rádia Svobodná Asie jsou domácí mazlíčci lidí, kteří byli pozitivně testování na covid-19, zabíjeni, aby se virus dál nešířil.
Napětí v metropoli vyvrcholilo v pátek, kdy se část obyvatel města střetla s policií v bílých skafandrech ve snaze překonat barikády blokující přístup do dalších částí města.