Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dvojice influencerů byla v Íránu odsouzena na 10 let, natáčeli video na hlavním náměstí

Íránský pár influencerů zveřejnil video, na kterém společně tancuje na hlavním náměstí v Teheránu. Dvojice byla nyní odsouzena k 10 letům vězení.

21letá Astiyazh Haghighi a 22letý Amir Mohammad Ahmadi jsou vidět na videu, které se rozšířilo na sociálních sítích, jak tančí na náměstí Azadi. Astiyazh Haghighi na videu tančí bez šátku na hlavě.

Podle organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA) byl každý z nich odsouzen k deseti a půl letům vězení za „podporu korupce a neřesti“ a „shromažďování a spolupráci s cílem poškodit národní bezpečnost“, píše CNN.

Tisková agentura íránské justice Mizan zase uvedla, že každý z nich dostal pětiletý trest vězení za „shromažďování a spolupráci s cílem poškodit národní bezpečnost“.

Podle Mizan Online jsou oba obviněni z toho, že ve zmíněném videu na Instagramu z 26. října vyzývali lidi ke shromáždění a vyzývali je k výtržnostem.

Íránský soud odsoudil 15 tisíc protestujících k smrti

by @yanhoechka

Podle zdroje, který hovořil s CNN, íránská policie nejprve 30. října brzy ráno prohledala dům dvojice. Poté je předvedla k výslechu a následně převezla do vězení.

Podle agentury HRANA byla Haghighi původně převezena do oddělení 209 věznice Evin a poté byla přemístěna do ženské věznice v Qarchaku, kde je v současné době držena. Dále uvedla, že Haghighi i jejímu příteli byl odepřen přístup k právnímu zástupci.

Vše se děje poté, co Mahsa Amini, mladá žena odsouzená údajně za neuposlechnutí národních předpisů, které vyžadují, aby ženy nosily hidžáb, zemřela ve vazbě. Íránem od té doby zmítají rozsáhlé protesty proti tamnímu režimu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.