TikTok je jedním z nejoblíbenějších vyhledávačů na světě, v poslední době ale čelí v tomto ohledu kontroverzím. Údajně totiž při vyhledávání generuje fake drama, které poškozuje pověst i byznys tamních creators.
We love us some drama and apparently, TikTok loves some drama too. V poslední době se čím dál více ukazuje, že aplikace vytváří neexistující drama tím, že k videím některých creators přidává ve vyhledávači výrazy a statements, které vedou k poškození jejich pověsti i ke kontroverzím.
Díky raketovému růstu popularity aplikace se stal TikTok jedním z nejoblíbenějších vyhledávačů na světě. Podle nedávných údajů dává téměř 40 procent uživatelstva aplikace z generace Z přednost vyhledávání na TikToku a Instagramu před vyhledáváním na Googlu.
Aplikace ale teď v tomto ohledu čelí problému. Návrhy vyhledávání na TikToku totiž vyvolávají fake drama, což negativně ovlivňuje tamní creators. V centru kontroverze se ocitl například i queer TikToker Landon Romano, když se začala šířit zpráva, že je nakažen virem HIV, přestože nemocí nikdy netrpěl. Tvůrce následně vyhledal právního poradce, aby podal na TikTok žalobu pro pomluvu.
TikTok v procesu využívá umělou inteligenci k určení toho, o čem lidé pod videem diskutují nebo co po zhlédnutí daného videa vyhledávají. Návrhy vyhledávání pak odrážejí právě zájem uživatelstva, mnohdy ale v zavádějícím kontextu.
Algoritmy TikToku vytváří obsah na nepravdivých informacích a podporují drama a dezinformace. To může mít dopad nejen na pověst tvůrců a tvůrkyň, ale také na jejich podnikání v rámci partnerství s firmami a značkami.
Problémy s kontroverzemi tak nyní ukazují na potřebu zlepšení regulace obsahu TikToku, aby bylo možné chránit pověst uživatelstva i zajistit přesnost a pravdivost vyhledávaných informací.
TikTok v reakci na stížnosti tvůrců a tvůrkyň uvedl, že má dostatečná ochranná opatření, kterými zabraňuje potenciálně škodlivým návrhům. Pokud i přesto nějaký výraz opatřením proklouzne, má pak uživatelstvo možnost vyhledávání nahlásit. Může si také v komentářích zablokovat určitá klíčová slova, díky čemuž se podle TikToku sníží jejich výskyt. Podle některých creators ale může systém i přesto generovat falešné a senzacechtivé výrazy.