Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dokážou vysavače za 1,2 miliardy dolarů zastavit globální oteplování?

Technologie přímého zachycování vzduchu (DAC) se jeví jako jedno z možných technologických řešení globálního oteplování a americké státy Texas a Louisiana se stanou testovacími místy pro tuto novou technologii. Jak do budoucna vysavače CO2 obstojí?

Bidenova administrativa svou investicí 1,2 miliardy dolarů sází na potenciál technologie přímého zachycování vzduchu (DAC) v boji proti změně klimatu. Má v plánu nastartovat dva kolosální projekty DAC v Texasu a Louisianě, a postavit tak Spojené státy do čela snahy zmírnit emise skleníkových plynů. Tyto projekty, které zahrnují rozsáhlé vysavače pohlcující uhlíkové emise, jsou připraveny stát se celosvětovým testovacím místem této technologie, píše Washington Post.

Přímé zachycování oxidu uhličitého (Direct Air Capture, DAC) je technologický přístup, který využívá chemické reakce k získávání oxidu uhličitého přímo ze vzduchu. Vzduch prochází přes specifické chemické látky, které reagují s CO2 a zachycují ho, zatímco ostatní složky vzduchu mohou procházet. Zachycený CO2 se pak z chemikálií uvolňuje působením tepla.

Ačkoliv je využití technologie DAC slibné, není bez problémů. Jednou z hlavních obav, které přední vědci mají, je její energetická náročnost. To ji činí nákladnější na tunu odstraněného CO2 ve srovnání s jinými přístupy ke zmírňování emisí. Pro srovnání, náklady na DAC se pohybují od 250 do 600 dolarů za tunu CO2, zatímco například zalesňování vyjde na méně než 50 dolarů za tunu CO2. Předpokládá se však, že náklady na DAC se časem díky pokroku technologie sníží.

Dalším aspektem, který může vyvolávat vůči DAC pochybnosti, je fakt, že tato technologie ještě není příliš vyzkoušená. V současné době je na celém světě v provozu pouze omezený počet tohoto typu zařízení. Panel OSN také varoval před neprokázanou technologickou a ekonomickou životaschopností těchto vysavačů. Dále poukázal na potenciální neznámá environmentální a sociální rizika.

Odlesňování amazonského pralesa je na šestiletém minimu

@eevelka

Řada klimatologů a ekologů však i navzdory těmto spekulacím nepovažuje vysavače uhlíku za okrajovou technologii v boji proti globálnímu oteplování. Naopak, tito odborníci je považují za cenný nástroj, který může společně s dalšími technologiemi velice přispět ke snížení emisí z fosilních paliv a dalších faktorů globálního oteplování. Až projekty DAC v Texasu a Louisianě tak prokážou, zda tato technologie může obstát v dlouhodobém hledisku.

Zdroj: The Washington Post