Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak vypadá budoucnost cestování? Z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny

Žádný hluk, výhled na hvězdy, dvakrát rychlejší než běžné letadlo a 100% udržitelné palivo? Tohle je budoucnost létání.

Boom!

Americký start-up Boom Supersonic představil své nové, elegantní a superrychlé dopravní letadlo, které, jak doufá, způsobí revoluci v létání a zkrátí dobu transatlantické cesty na polovinu.

Letadlo Overture, kterému se přezdívá „syn Concordu"(=nejrychlejší dopravní a současně jediné nadzvukové letadlo světa, které již není v provozu), bude schopné přepravit 65 až 80 cestujících v obchodní třídě dvojnásobnou rychlostí než dnešní dopravní letadla.

Concorde, který přišel před námi, měl sice krásný design a byl superrychlý, ale nebyl udržitelný ani z hlediska životního prostředí, ani z ekonomického hlediska.
řekla agentuře Reuters na Farnborough Airshow prezidentka a obchodní ředitelka společnosti Boom Supersonic Kathy Savitt
Udržitelností myslíme to, že musíme být schopni provozovat toto letadlo nebo umožnit našim provozovatelům provozovat Overture s čistými nulovými emisemi uhlíku, snížit úroveň hluku, kterou jste viděli na Concordu, a také to, aby samotný Boom měl čisté nulové emise uhlíku, což jako organizace splníme do roku 2025.
Kathy Savitt

Dvakrát rychlejší než běžná komerční letadla

Společnost tvrdí, že její nejnovější model letadla zkrátí dobu letu z New Yorku do Londýna na pouhé 3,5 hodiny a z Los Angeles do Sydney na něco málo přes 8 hodin. Pro představu, cesta Londýn-NYC trvá něco okolo 8 hodin. Čas cestování by se tedy zkrátil na polovinu.

Boom navíc hlásí, že letadlo bude údajně poháněno 100% udržitelným leteckým palivem (SAF) a bude létat rychlostí 1,7 Ma (mach) nad vodou a zhruba 1 Ma nad pevninou. To znamená, že poletí rychlostí zhruba 2 082 km/h. Nejrychlejším komerčním letadlem v provozu je dnes Boeing 747-8, který dosahuje rychlosti až 0,855 Ma.

Kylie Jenner svými tříminutovými lety ničí klima

by @martinastrel

Technologie

Důležité je zmínit, že se jedná o tzv. nadzvukové letadlo (let rychlejší než 1 mach je nadzvukový). Overture bude používat první automatický systém snižování hluku na světě, který létá bez přídavných spalovacích motorů, což zajistí tišší provoz jak pro cestující, tak pro obyvatele okolo letiště.

Jiný bude i zážitek z letu, který nabídne datové displeje v oknech a výhled na hvězdy skrze měsíční střechu při letu ve výšce 60 000 stop (18 288 m).

Kdy letadlo vzlétne?

Společnost plánuje první let v roce 2026. Po získání certifikace doufá, že v roce 2029 nabídne komerční lety.

Ceny letenek se mohou šplhat až do 120 tisíců korun, avšak nic není ještě plně potvrzené.

United se stává první americkou leteckou společností, která podepsala smlouvu o nákupu letadel se společností Boom Supersonic. Společnost American Airlines si objednala 20 letadel s možností dokoupit dalších 40.

Boom bude možná létat i s americkým prezidentem, protože americké letectvo má zájem využít Overture jako budoucí Air Force One.