Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Do ulic tureckých měst vyšly statisíce lidí. Proti čemu protestují?

Více než týden rozsáhlých protestů a statisíce lidí v ulicích. Tak vypadá Turecko, ve kterém stejně jako v některých dalších státech dnešního světa probíhá boj mezi sílícím autoritářstvím a demokratickými hodnotami. Co přesně se v Turecku děje?

Rozsáhlé protesty začaly 19. března poté, co byl zatčen populární primátor tureckého hlavního města Istanbulu Ekrem Imamoglu. Ten je jednou z hlavních tváří opozice a především vyzyvatelem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

💡 Kdo jsou ústřední postavy protestů?

Erdogan má za sebou dlouhých 22 let politické kariéry, nejprve jako premiér Turecka a od roku 2014 jako jeho prezident. Čím dál častěji se označuje za autoritářského vůdce, který systematicky oslabuje demokratické instituce, svobodu médií i nezávislost soudů. Nerespektuje zákon či Ústavu a své oponenty a kritiky stíhá a uvězňuje. Se svou vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) soustavně zpřísňuje cenzuru i svobodu na internetu a spolu s dalšími překopává zákony tak, aby upevnil svoji moc.

Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: Riccardo Savi/Getty Images for Concordia Summit

Imamoglu je naproti tomu v kontextu současného Turecka představitel demokratických hodnot - je členem Republikánské lidové strany (CHP), která se sama popisuje jako opoziční k autoritářskému stylu vládnutí Erdogana a zasazuje se o transparentnost a ochranu svobodné společnosti. Primátor Istanbulu je také kandidátem do následujících prezidentských voleb.

Ekrem Imamoglu. Zdroj: Chris McGrath/Getty Images

Proč byl Imamoglu zatčen?

Proti oblíbenému politikovi byla před nedávnem vznesena dvě obvinění. První za zneužívání veřejné moci a korupci a druhé za podporu terorismu. Řada lidí považuje uvěznění Imamoglua za pokus o jeho politickou diskreditaci, protože se stává stále silnějším rivalem Erdogana.

V nedělních primárkách podpořilo do prezidentských voleb Imamoglua 15 milionů lidí, což je víc, než získal Erdogan v minulých prezidentských volbách.

Erdogan se svého prezidentského křesla nechce vzdát a silného volebního protivníka se pokouší za každou cenu zbavit. Podle některých expertů a expertek nahrává takovému tvrzení i fakt, že byl Imamoglu nejprve zbaven vysokoškolského titulu, který je podmínkou pro to, aby se člověk stal prezidentem v Turecku.

„Jsem politický vězeň.“ Kdo je lídr studentských protestů v USA Mahmoud Khalil?

@_00_3_12

Imamoglu nyní navíc čelí také zákazu politické činnosti, který však zatím není pravomocný. Podle tureckého ministra vnitra je jeho uvěznění dočasné a primátora brzy propustí.

Příští prezidentské volby by se měly konat až v roce 2028 - proč řeší Erdogan svého protikandidáta už nyní? Opozice a hlavně CHP si je vědoma své poměrně silné pozice i sílící nespokojenosti lidí a situace chce využít - volá po předčasných volbách. Pokud by k nim doopravdy došlo, vítězství pro Erdogana není jisté.

Největší protivládní protesty za poslední dekádu

Zatčení Imamoglua jako jedné z tváří turecké opozice dostalo do ulic statisíce lidí nejen v Istanbulu, ale i v dalších městech a regionech, ve kterých tradičně nachází podporu prezident Erdogan.

Lidé neprotestují jen za propuštění Imamoglua z vězení, ale hlavně kvůli celkovému posilování Erdoganovy autokratické vlády a zatčený primátor was the last drop. Turci a Turkyně chtějí o tom, kdo bude jejich příštím prezidentem, rozhodovat sami a demokraticky.

Protestuje se už více než týden a ačkoliv jsou demonstrace poklidné, policejní zásahy jsou podle mnohých nepřiměřené. Vláda se proti demonstrantům snaží bojovat zákazem shromáždění a protestů. Policie používá vodní děla, slzný plyn, pepřové spreje i gumové projektily.

(Turecké úřady) nás loví jako škůdce. Stříkali na nás pepřový sprej jako insekticidy,“
popsala pro AFP zásah policistů jedna z protestujících.

Oficiální zdroje uvedly, že bylo zatčeno minimálně 1900 lidí, kolik jich bylo zraněno však známé není, ačkoliv jsou na místech přítomné sanitky a ošetřovatelé. Někteří z protestujících si ze strachu ze zatčení a odvlečení vzájemně sdílí polohu na telefonu.

Důležitou roli hrají v protestech také mladí lidé, kteří během 22 let vládnutí Erdogana nezažili jiného vůdce. Protestuje se na více než dvaceti univerzitách v devíti městech. Mladí mají jiné politické názory, ale při protestech se nepojí s žádnou z opozičních stran, ba naopak kritizují i je. Požadují akademickou svobodu, respekt k výsledkům voleb a demokratická práva.

Cenzura médií

Média jsou z velké většiny kontrolovaná vládou a mezi zatčenými bylo i několik novinářů, kteří o protestech informovali. Ačkoliv je většina z nich propuštěna, stále čelí obviněním souvisejících s protesty. Zadržen a deportován byl také reportér britské stanice BBC Mark Lowen.

Televizní stanice podporující tureckou opozici dostala od Vysílacího úřadu desetidenní zákaz vysílání, podle televize je to trest za údajné „podněcování veřejnosti k nenávisti a nepřátelství během vysílání“. Pokuty či zákazy činnosti dostala i další média.

Dochází k propagandě i cenzuře na internetu a regulovány jsou sociální síť X nebo komunikační platforma WhatsApp (což však s autoritářským vládnutím Erdogana není nic nového).

Jak to může dopadnout?

Představitelé Republikánské strany (CHP) uvedli, že by demonstrace měly skončit v úterý, co budou jejich další kroky však nesdělili. Podle Lucie Tungul, politoložky se zaměřením na Turecko, která byla hostem podcastu Vinohradská 12 Českého rozhlasu, se nabízí dva scénáře - Imamoglu bude uvězněn a bude mít zákaz politické činnosti, což by znamenalo konec nadějí na demokracii v Turecku na dalších několik let, nebo se protesty podaří, Imamoglua propustí a příští volby budou znamenat svržení Erdogana.

Protestuje se stále také v Srbsku:

Historický protest v Bělehradě: Studenti v čele boje za spravedlnost

@mayakovacevic