Součást udržitelného přístupu k životu. Zábava a adrenalin. Obchod budoucnosti. Tím vším je swap.
Konzum je out, výměnný obchod je zpět. Dnes, v našich podmínkách, se stal trendem, ale i nezbytností. Svět je zahlcen věcmi. Podle Institutu cirkulární ekonomiky jen Evropa vyprodukuje 2,5 miliardy tun odpadu ročně, z toho zhruba půlka skončí na skládkách nebo ve spalovnách. Ještě víc šokující je fakt, že 95 % produktů končí v koši po pouhých šesti měsících od zakoupení. Pokud nad touto problematikou přemýšlíš (věřím, že ano, když čteš tento článek), nechceš zatěžovat planetu nebo svou peněženku, určitě zkus swap.
Pojem swap, který označuje mimo jiné výměnu a darování nepotřebných věcí, se v Česku objevil před několika lety. Oficiálně s ním přišla v roce 2017 iniciativa Swap Prague, za kterou stojí Lucie Poubová a Kristýna Holubová. Vedle toho, že založily stejnojmennou skupinu na Facebooku, která aktuálně čítá bezmála 34 tisíc členů, pořádají swapovací akce a snaží se zájemce vzdělávat v oblasti ekologie a udržitelnosti.
Džíny za svetr, kabelka za kosmetiku nebo třeba kniha za domácí marmeládu? Swapovat můžeš téměř cokoliv. S popularitou pokojovek vzrostla i aktivita např. ve skupině Green Swap. Nabídka a poptávka fungují i v oblasti výměny služeb. Potřebuješ narozeninový dort, ale svépomocí ho neuplácáš ani ze směsí Dr. Oetkera? Postačí třeba lahev vína a někdo se na jeho upečení najde.
Osobně jsem v jistou chvíli swapu dost podlehla. Doba covidová, zavřené obchody a permanentní home office – v překladu věčné pulírování domácnosti a třídění věcí – v mém zaujetí sehrály značnou roli. Probudila jsem v sobě obchodního ducha, který se u mě objevil už v dětství, kdy jsem chtěla dealovat různé věci ve školce.
Swapovací proces je občas časově náročnější a je k němu potřeba trpělivost a umění vyjednávat, ale většinou stojí za to. Někdy je to fakt dobrodružství. Z vlastní zkušenosti ale můžu potvrdit, že ze získaného trička budeš mít větší radost, než kdyby sis ho pořídil/a v obchodě. Já jsem takto mimo jiné vyswapovala např. nový parfém za dva balíčky oříšků. A to se vyplatí!
Měnit je možné online nebo můžeš zajít na swapovací akci, kterou občas pořádá jak už zmíněná iniciativa, tak různé lokální komunity, podniky apod. Stejně jako v online skupinách i na akcích můžeš objevit poklady. Z jedné takové honby jsem odcházela s knihou, kterou jsem si chtěla dlouho koupit. Doporučuji taky někdy zorganizovat swapovací party – je to skvělá příležitost, jak obměnit šatník či třeba knihovnu a potkat se u toho s kámoškami a rovnou si říct, které co sluší.
Swap je cool, ekologický i ekonomický, v duchu udržitelnosti a zero waste, a ještě přináší radost – to je spousta pro, proč mu dát zelenou.
A jakou máš zkušenost se swapováním ty? Jaký byl tvůj nejzajímavější nebo nejvýhodnější deal?