Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Debata o duševním zdraví je mezi muži stále velkým tabu

Listopad je měsícem mužského zdraví, a ačkoliv jsem žena, problematiky stigmatizace duševního zdraví u mužů si u svých přátel a rodinných příslušníků všímám téměř denně. Pojďme o tom mluvit.

Nasloucháme v červnu a listopadu, co ale ve zbytku roku?

Červen je měsícem duševního zdraví mužů a v listopadu se v rámci Movemberu společnost více otevře tématu mužského zdraví obecně, tedy jak fyzického, tak psychického.

Měli bychom mu však přisuzovat větší váhu a být mu otevřenější celoročně, protože muži vyhledávají pomoc při problémech s duševním zdravím méně často než ženy, a také si v České republice berou život průměrně čtyřikrát častěji než ženy.

Muži si berou život čtyřikrát častěji než ženy. Problémem je celospolečenské stigma i chybějící prevence

@eevelka

Muži jako maskulinní tvrďáci, kteří nebrečí

Duševní zdraví mužů je v Česku opomíjeným problémem a panuje kolem něj stále řada stigmatizujících přesvědčení. Spojeny jsou především s představami o maskulinitě.

„Toxická maskulinita navíc muže učí, že projevit emoce nebo mluvit o svých problémech je slabost, což může být jedním z důvodů, proč muži páchají většinu sebevražd. Bojí se totiž ukázat zranitelnost nebo přiznat, že potřebují pomoc.“
@edwys__ pro HeyFomo

Podle studií se muži o mentálním zdraví neradi baví, jedním z důvodů je zaběhlé vnímání jejich role ve společnosti. Čeká se od nich, že všechno vydrží a jsou to „tvrdí chlapáci". Toto stereotypní nahlížení se však musí změnit, všichni jsme zranitelní a duševní nepohoda či nemoc není slabost.

„Díky svému projektu neboj se promluvit jsem skrze příběhy různých mužů zjistil, že debata o duševním zdraví je mezi muži stále velkým tabu. Spousta mužů neví, jak si říct o pomoc často kvůli strachu z odmítnutí, nepochopení nebo výsměchu.“
@edwys__ pro HeyFomo
„Určitě je to tabu, kluci mají mnohem větší problém s tím se svěřovat a mluvit o tom, co je bolí. Přijde mi ale, že spousta z nich žije v jistým nevědomí, protože žijou v mylný představě, že některý věci ani cítit nemůžou, to už je ale extrém. Vlastně je jedno jestli je kluk gay nebo hetero, lidi jsou různí a to, že zrovna já jsem gay a jsem v pohodě s tím říct si o pomoc, když dušička nedušičkuje, tak jak by měla, neznamená, že pro jinýho to nemůže být největší problém na světě.“
@joziahx_ pro HeyFomo

„Snažím se, aby na mě společenská očekávání spojená s mužstvím dopadala minimálně, protože je to něco, kvůli čemu jsem si dlouhodobě nepřipadal dostatečnej a snažil jsem se napasovat do nějaký stereotypní šablonky mužství, která ale nefungovala pro mě, protože prostě takovej nejsem. V momentě, kdy jsem to začal brát tak, že mužství je to, co si já řeknu, že je, a že tohle je moje verze maskulinity, tak se mi začalo fakt dobře dýchat. Zjistil jsem, že mě tak berou i lidi kolem mnohem víc, než když jsem se snažil pasovat do nějaký role.“
@honza_vhrlk pro HeyFomo

Podle průzkumu Survey Center on American Life je navíc méně než polovina mužů spokojena se svými přátelskými vztahy a nedostává se jim dostatečné emocionální podpory. Mužům často chybí záchranná síť, tedy blízcí kamarádi nebo kamarádky, kteří je mohou v těžších chvílích podpořit.

Vzkaz pro mladé muže

Co bys vzkázal mladým mužům, kteří se cítí pod tlakem být „dokonalí“ nebo „silní“ a mají problém otevřít se o svých emocích?

„Právě otevření se svým blízkým stojí odvahu a poukazuje na vnitřní sílu.“ @krystofstupka

„Je naprosto v pohodě nebýt v pohodě. Vyhledat pomoc neznamená, že jste slabí nebo že nejste dostatečně muži. Pokud si například zlomíme nohu, také si neřekneme, že to stačí rozchodit – hledáme odbornou pomoc. Stejně bychom měli přistupovat i k duševnímu zdraví, protože fyzické a psychické zdraví spolu úzce souvisejí.

Pokud jde o tlak na dokonalost, je důležité si uvědomit, že standardy krásy a ideály mužství se neustále mění. Nikdy nebudeme dost „dokonalí“ pro všechny, a to je v pořádku. Nejlepší, co můžeme udělat, je přijmout sami sebe. Není to proces na jeden den, ale dlouhodobě je to nejefektivnější způsob, jak být spokojenější. Porovnávání se s ostatními obvykle vede jen k prohloubení problémů a může vést i k vážným poruchám, jako je body dysmorfie nebo poruchy příjmu potravy. Vaše hodnota není definována tím, jak moc odpovídáte společenským očekáváním.“ @edwys__

„Chtěl bych jim vzkázat to, že žádná dokonalost neexistuje, nikdo z nás není dokonalý a to je na tom to nejhezčí! Projev síly není to, že dokážeš zmlátit skupinku kluků, ale to, že dokážeš přijmout, jaký jsi, a ukážeš své emoce!!<3“ @kuba_._s

„Kluci, jsme jenom lidi. Stvořený pro to, abychom dávali a dostávali lásku, radovali se z toho, co tu můžem zažít, užít si ten čas, co tu můžem být. Buďte zranitelní, buďte nešťastní, mluvte o svých bolestech i o svých radostech. Prohrávejte a vyhrávejte, rovnováha je důležitá a být pořád silnej není cesta, vyčerpává to.

Občas všichni potřebujem utěšit a poradit. Pořád jsme ti malí kluci, co spadli z kola a běželi se vyplakat k mámě do náruče, nezapomínejte na něj, dovolte mu být. A jestli jste nikdy nemohli být tím malým klukem, co spadl z kola, zkuste se naučit, že je to naprosto v pořádku. you are loved <3“ @joziahx_

„Ať na sebe nevyvíjí takovej tlak, je ok se cejtit občas na h*vno, a když se cejtí fakt na h*vno a bojí se to někomu říct, tak ať si představí, že se jejich kámoš cejtí stejně, a jestli by to od něj chtěli slyšet.“ @venigerviktor

Neboj se říct si o pomoc

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.