Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čtrnáctiletý Američan vyvinul mýdlo k léčbě rakoviny kůže

Zatímco se někteří z nás ve čtrnácti letech učí dělat toasty bez spálení celé kuchyně, jiní vyvíjí mýdlo k léčbě rakoviny kůže...

Curing cancer, one bar of soap at a time.

Tak vyjádřil dnes už čtrnáctiletý Američan Heman Bekele svůj záměr, když ve dvouminutovém videu pro celostátní vědeckou soutěž představoval svůj nápad na mýdlo, které by mohlo pomoci léčit brzká stádia rakoviny kůže.

Student Frost Middle School ve Virginii ve videu vysvětlil, že by mýdlo bylo vyrobeno z takových sloučenin, které by byly schopné reaktivovat rakovinou zničené buňky. Ty mají za úkol kůži chránit – mýdlo by tedy obnovilo schopnost těla bojovat s rakovinou, a to jen za 10 dolarů za kus. „Chtěl jsem, aby můj nápad byl nejen skvělý z hlediska vědy, ale také aby byl přístupný co největšímu počtu lidí,“ vysvětlil svůj záměr Heman v rozhovoru pro The Washington Post.

Heman se do celostátní soutěže 3M Young Scientist Challenge přihlásil v dubnu. Začátkem letošního října pak porazil dalších devět finalistů a získal titul nejlepšího mladého vědce Spojených států. Soutěž se každoročně snaží nabádat studenty pátých až osmých tříd, aby skrze jeden unikátní nápady zkusili změnit svět kolem nich k lepšímu.

Léčba rakoviny prsu pomocí vakcíny? Možná už brzy

by Medici Pro Očkování

Hemanův nápad přišel poté, co se začal nad svým potenciálním přínosem do soutěže zamýšlet. Podle vlastních slov si vzpomněl na své dětství v Etiopii, kde žil do svých čtyř let a kde viděl nespočet lidí pracovat na přímém slunci, a to bez jakékoliv ochrany a znalosti rizik. Napadlo ho proto vyvinout lék na rakovinu kůže v takové formě, která by byla pro nemocné co nejvíce důvěryhodná a zároveň co největšímu počtu z nich dostupná.

Věda hlásí největší průlom v léčbě rakoviny děložního čípku za posledních 20 let, v Česku na ní zemře téměř 400 žen ročně

by @eevelka

Ve Spojených státech je rakovina kůže diagnostikována asi 100 tisícům lidí ročně, přičemž až 8 tisíc z nich na nemoc zemře. Postihuje až dvacetkrát častěji bělochy než lidi tmavé barvy kůže a nejčastější je zejména u žen starších 50 let. V České republice je počet nemocných s melanomem na vzestupu, v roce 2018 na něj zemřelo 410 lidí.