Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Byrdie

Co způsobuje nedostatek vitamínu D

Vitamín D je jedním z důležitých vitamínů, které naše tělo potřebuje, a proto bychom měli vědět, co nám může způsobit jeho nedostatek.

Článek má pouze informační účel, o doplňcích stravy se vždy poraď s odborníkem.

Nedostatkem vitamínu D trpí poměrně značná část populace v naší zeměpisné poloze, směrem na sever se tohle číslo jenom zvyšuje. Důvodem nedostatku je málo slunečního záření, ne nadarmo se proto vitamínu D přezdívá sluneční vitamín. V zimních obdobích se na nás nedostatek slunce může projevit nejvíce.

Co je vitamín D a jaká je jeho funkce?

Vitamín D je rozpustný v tuku a v našem těle zastává mnoho důležitých funkcí. Má dvě vlastnosti, funguje jako vitamín a zároveň jako hormon. Je důležitý pro minerální homeostázu a tvorbu kostí, pomáhá tělu absorbovat a zadržovat vápník a fosfor, které jsou pro stavbu kostí nesmírně důležité.

Vitamín D je tedy spíše pracovní název, nesplňuje zcela kritéria pro vitamín, a proto se řadí spíše mezi hormony. Vitamín D se také neskládá pouze z jedné látky, ale jedná se o souborné označení látek, které ovlivňují metabolismus vápníku a dalších minerálů. Lidské tělo si díky složitějšímu procesu, enzymům a UV záření ze slunce dokáže samo vytvořit vitamín D, takzvaný D3.

Vitamín D2 a D3

Když to hodně zjednodušíme, můžeme říct, že D3 (cholekalciferol) má živočišný původ, zatímco D2 (ergokalciferol) je rostlinného původu.

D3 je přirozeně se vyskytující forma vitamínu D, která se syntetizuje v kůži z cholesterolu (cholesterol přijímáš ve stravě nebo se nachází ve tvém organismu) po vystavení slunečnímu záření. Naproti tomu vitamín D2 se nachází v potravě nebo v doplňcích stravy.

Znamená to tedy, že tvoje tělo má dva způsoby příjmu vitamínu D, a to ze slunce a z potravy. Potravou můžeme přijímat D2 (z rostlin) a D3 (z živočichů), zároveň je naše tělo schopné vitamín D3 produkovat samo.

Zdroje D3:

  • Olejové ryby a rybí tuk
  • Játra
  • Žloutek
  • Máslo
  • Doplňky stravy

Zdroje D2:

  • Houby (pěstované v UV světle)
  • Doplňky stravy

Jak poznáš, že trpíš nedostatkem?

Je několik příznaků, které ti nedostatek vitamínu D prozradí. Mezi ty prvotní se řadí velká únava, bolest svalů a kostí či psychické problémy.

Mezi další časté projevy patří nespavost, časté nemoci, oslabení imunity a organismu či padání vlasů. Příznaků je hodně, ale tohle jsou první varování, při kterých by ses měl/a pozastavit a snažit se uvědomit si příčinu.

Mentální zdraví

V poslední době se často můžeš dočíst, že nedostatek vitamínu může za špatnou náladu, či dokonce za deprese, ale tak to není. Ano, v zimě je pravděpodobnější, že budeme mít nedostatek vitamínu D, ale tohle období je také spojeno s určitou sezónní náladou. Dny jsou kratší, chladnější, sluníčko svítí málokdy, to vše nás může hodně ovlivnit. Je to ale něco jiného než deprese, se kterou se obrať na odborníka!

Terapie světlem aneb proč mít doma červené světlo

@luciezicklerova

Kolik bychom měli vitamínu D doplňovat a je možné se předávkovat?

Je těžké říct, kolik bychom měli doplňovat, protože záleží na spoustě faktorů, poradit ti může jedině odborník. Potřeba vitamínu D ale stoupá s věkem, takže čím starší jsi, tím víc si jeho doplňování hlídej, a to buď skrze potravu, nebo doplňky stravy (kapky či prášky). Denní dávka by neměla přesahovat 2 000 IU, pokud ho už užíváš pravidelně a delší dobu, tvůj příjem by se měl pohybovat kolem 800–1200 IU denně.

K předávkování určitě dojít může, ale až při dlouhodobém a nadměrném užívání, takže šance, že se ti to stane, je opravdu minimální. Nicméně buď vždy opatrný/á.