V posledních letech terapie světlem dostává pozornost, kterou si zaslouží. Jedná se o inovativní proceduru, která ti může dost pomoct jak po stránce fyzické, tak po té psychické.
Terapie červeným světlem dokáže zlepšit pleť, náladu a celkově tě zregenerovat. Do tohoto tématu jsem se ponořila víc, jelikož letošní zima mi dává opravdu zabrat a nedostatek světla mi nedělá vůbec dobře.
Každé světlo má určitou vlnovou délku, která působí na různé funkce v těle. Červené světlo nám jednoduše řečeno dobíjí baterky, jelikož pozitivně působí na mitochondrie a posiluje je. To je důležité, protože právě v mitochondriích se vytváří buněčná energie ATP neboli adenosintrifosfát, na kterém jsou závislé všechny chemické procesy v těle a bez kterého bychom nemohli fungovat. Pokud máš této energie nedostatek, cítíš se unavený/á.
Červené světlo je jednou z vlnových délek, kterou vyzařuje Slunce, především při východu a západu, proto nás taky v zimě nedostatek slunečního záření unavuje (doslova).
Terapie červeným světlem využívá jak červené světlo (s vlnovou délkou 610–700 nm), tak infračervené, které má vlnovou délku delší a lidské oko ho nedokáže zachytit. Infračervené světlo proniká až do svalů, kostí i orgánů, což je mnohem hlouběji než klasické červené světlo.
A co nežádoucí účinky?
Jelikož se jedná o zcela přirozený proces, nehrozí nám žádné vedlejší či nežádoucí účinky, protože tělo vystavujeme úrovním světla, které nejsou škodlivé. Infračervené LED diody produkují neionizující formy záření, což znamená, že nepředstavují podobnou hrozbu jako UV světla.
To bude záležet na typu světla, které si pořídíš, ale nejčastěji se jedná o dobu mezi 3 a 30 minutami, jednou až dvakrát denně. Klíčem k úspěchu je pravidelnost. Obecně platí, že výsledky na bolesti svalů se projeví rychleji než změny pleti.
Červené světlo ti zčásti může „nahradit“ sluneční záření. Je to neinvazivní a naprosto přirozený způsob, jak si v zimních měsících kompenzovat nedostatek světla. Dodává nám energii, působí na akné, zlepšení nálady nebo lepší spánek. Pokud chceš v náročných zimních měsících svému tělo trochu pomoct, zkus červené světlo. Na trhu najdeš jak levnější, tak dražší varianty, malá investice zde možná bude potřeba, ale tvoje tělo ti rozhodně poděkuje.
Článek má pouze informační účel, nenahrazuje odborné doporučení.