Senát ve středu večer odmítl ratifikovat Istanbulskou úmluvu. „Šel jsem si radši ověřit do kalendáře, že fakt žijeme v roce 2024 a ne ve středověku,“ napsal na X šéf Pirátů Bartoš. Podobně reagovala i řada dalších politiků a političek na rozhodnutí Senátu neschválit mezinárodní úmluvu potírající násilí na ženách a domácí násilí. Úmluva neprošla o dva hlasy. Co senátorům a senátorkám vadilo?
Jednání Senátu trvalo sedm a půl hodiny a zaznělo při něm neuvěřitelné množství mýtů, které ohledně Úmluvy panují. Podle některých z řečníků je úmluva „otrávené jablko“ a má „zničit tradiční rodinu“. Nic takového se v ní ale samozřejmě nepíše a nic takového se neodehrálo ve státech, které ji již dávno ratifikovaly.
Istanbulská úmluva, přesněji Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, je v poslední době značně kontroverzní téma, především pak její ratifikace v České republice.
Jedná se lidskoprávní mezinárodní smlouvu, kterou má pod palcem Rada Evropy. Jejím cílem je prevence domácího násilí a násilí páchaného na ženách, stejně jako ochrana obětí a stíhání pachatelů a pachatelek. Ošetřuje ale i sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti nebo mrzačení genitálií.
Jedním z důvodů proč je pro část společnosti Úmluva tak kontroverzní, je výraz gender, který vysvětluje jako „společensky ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, které daná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže”. Zaměřuje se tak především na harmful společenské streotypy, které násilí často nahrávají.
Proto se taky v názvu Úmluvy mluví především o ženách (navzdory tomu, že ve výsledku bude chránit všechny) - o ženách a jejich postavení ve společnosti totiž pořád panuje celá řada negativních genderových stereotypů. Představy o tom, jak by se „správná žena“ či „správný muž“ měli chovat často vedou například k victim blamingu (Nestalo by se to, kdyby se bránila, kdyby měla něco jiného na sobě,...), k úplnému odmítání problému (Muži přece nemůžou být obtěžovaní.) a taky k tomu, že v konečném výsledku jsou ženy nejčastější obětí domácího násilí (90-95 %).
Pravděpodobně, protože si ho řada lidí zaměňuje za pohlaví a celkově ho vnímá jako aktivistický buzzword. Gender a pohlaví je něco úplně jiného - pohlaví pouze ukazuje na biologické rozdíly mezi mužem a ženou, kdežto gender hovoří o rolích, které nám přiděluje společnost. Systematické násilí se neděje na základě pohlavních orgánů, ale právě na základě postavení mužů a žen ve společnosti, proto je potřeba mezi slovy dělat rozdíl.
Jenže právě kvůli tomu pravděpodobně nedošlo k ratifikaci. Odpůrci a odpůrkyně v Senátu i Poslanecké sněmovně často mluvili o negativní konotaci se slovem gender, a to v části společnosti hlasitě rezonuje.
Úmluva v platnost vstoupila před téměř deseti lety v roce 2014, kdy ji podepsalo prvních 10 států. Ratifikovalo jí zatím 39 států a dalších 6 ji pouze podepsalo včetně České republiky, což se ani po včerejším hlasování nemění. Podpis dodnes odmítá Ázerbajdžán, a Turecko od smlouvy v roce 2021 odstoupilo. Celý seznam států a jejich status najdeš tady.
Zdroje: radiozurnal, denikreferendum.cz, tojerovnost.cz, denikn.cz, Council of Europe