Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Senát neschválil Istanbulskou úmluvu. Jak by pomohla potírat násilí na ženách?

Senát ve středu večer odmítl ratifikovat Istanbulskou úmluvu. „Šel jsem si radši ověřit do kalendáře, že fakt žijeme v roce 2024 a ne ve středověku,“ napsal na X šéf Pirátů Bartoš. Podobně reagovala i řada dalších politiků a političek na rozhodnutí Senátu neschválit mezinárodní úmluvu potírající násilí na ženách a domácí násilí. Úmluva neprošla o dva hlasy. Co senátorům a senátorkám vadilo?

Jednání Senátu trvalo sedm a půl hodiny a zaznělo při něm neuvěřitelné množství mýtů, které ohledně Úmluvy panují. Podle některých z řečníků je úmluva „otrávené jablko“ a má „zničit tradiční rodinu“. Nic takového se v ní ale samozřejmě nepíše a nic takového se neodehrálo ve státech, které ji již dávno ratifikovaly.

Co je Istanbulská úmluva?

Istanbulská úmluva, přesněji Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, je v poslední době značně kontroverzní téma, především pak její ratifikace v České republice.

Jedná se lidskoprávní mezinárodní smlouvu, kterou má pod palcem Rada Evropy. Jejím cílem je prevence domácího násilí a násilí páchaného na ženách, stejně jako ochrana obětí a stíhání pachatelů a pachatelek. Ošetřuje ale i sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti nebo mrzačení genitálií.

Známý psychiatr, sexuální agresor i kandidát na státní vyznamenání. Kdo je Jan Cimický?

@_kajina

V čem by mohla pomoct?

  • Neřeší samotné násilí, ale i systematické příčiny jeho vzniku
  • Vytvoření infrastruktury pro ochranu obětí (azylové domy, centra pro oběti, tísňové linky)
  • Stíhání pachatelů a pachatelek (například legalizace dočasného vykázání násilníka ze společného bydlení)
  • Definuje trestné činy, které musí právní řád dané země obsahovat (pronásledování, sexuální násilí, nucené sterilizace, potraty)
  • Boj proti genderovým stereotypům (jako prevence)
  • Netýká se pouze žen, ale i mužů, dětí a seniorů
Vnímám dvě roviny toho, proč je přijetí Istanbulské úmluvy důležité. Ta první je symbolická. Česká republika tím dá najevo, že téma násilí na zranitelných skupinách lidí je pro ni důležité a chce ho řešit. Znamená to přihlášení se k hodnotám, na kterých Česká republika jako demokratický stát staví. Potom je to praktická rovina, která řeší situace, kdy současný systém obětem násilí nedokáže pomoct.
pro Deník Referendum Johana Jonáková, ředitelka občanské organizace Gender Studies

Kritika Istanbulské úmluvy

Jedním z důvodů proč je pro část společnosti Úmluva tak kontroverzní, je výraz gender, který vysvětluje jako „společensky ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, které daná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže”. Zaměřuje se tak především na harmful společenské streotypy, které násilí často nahrávají.

Proto se taky v názvu Úmluvy mluví především o ženách (navzdory tomu, že ve výsledku bude chránit všechny) - o ženách a jejich postavení ve společnosti totiž pořád panuje celá řada negativních genderových stereotypů. Představy o tom, jak by se „správná žena“ či „správný muž“ měli chovat často vedou například k victim blamingu (Nestalo by se to, kdyby se bránila, kdyby měla něco jiného na sobě,...), k úplnému odmítání problému (Muži přece nemůžou být obtěžovaní.) a taky k tomu, že v konečném výsledku jsou ženy nejčastější obětí domácího násilí (90-95 %).

Zdroj: tojerovnost.cz

Proč je gender takový problém?

Pravděpodobně, protože si ho řada lidí zaměňuje za pohlaví a celkově ho vnímá jako aktivistický buzzword. Gender a pohlaví je něco úplně jiného - pohlaví pouze ukazuje na biologické rozdíly mezi mužem a ženou, kdežto gender hovoří o rolích, které nám přiděluje společnost. Systematické násilí se neděje na základě pohlavních orgánů, ale právě na základě postavení mužů a žen ve společnosti, proto je potřeba mezi slovy dělat rozdíl.

Jenže právě kvůli tomu pravděpodobně nedošlo k ratifikaci. Odpůrci a odpůrkyně v Senátu i Poslanecké sněmovně často mluvili o negativní konotaci se slovem gender, a to v části společnosti hlasitě rezonuje.

V Istanbulské úmluvě je podstatná část věnovaná údajnému potírání škodlivých stereotypů. Dovolím si to přeformulovat: je tím míněno tradiční pojetí rodiny, tradiční role v rodině a nedostatečná genderová výchova. Istanbulská úmluva požaduje generální rekonstrukci společenských zvyklostí. Skoro to vypadá, že hlavní příčinou násilí je tradiční rodina, protože tu chce Istanbulská úmluva zpochybňovat.
místopředseda horní komory Jiří Oberfalzer

EU chce namotivovat mladé k volbám. Pomoci mají pop stars jako Dua Lipa či Taylor Swift

@martinastrel

Přijetí Instanbulské úmluvy

Úmluva v platnost vstoupila před téměř deseti lety v roce 2014, kdy ji podepsalo prvních 10 států. Ratifikovalo jí zatím 39 států a dalších 6 ji pouze podepsalo včetně České republiky, což se ani po včerejším hlasování nemění. Podpis dodnes odmítá Ázerbajdžán, a Turecko od smlouvy v roce 2021 odstoupilo. Celý seznam států a jejich status najdeš tady.

Zdroje: radiozurnal, denikreferendum.cz, tojerovnost.cz, denikn.cz, Council of Europe

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.