Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co je blue mind theory?

Blue mind je označení pro meditativní stav mysli, který nastává důsledkem kontaktu s vodou.

S blížícím se létem se mi v hlavě honí myšlenky jenom na volno, slunce a moře. Vždycky, když jsem u moře, cítím se mnohem šťastnější. Nikdy mě ale nenapadlo, že za tím může být něco víc. Přesně tímhle fenoménem se zabývá teorie blue mind, která popisuje až meditativní stav, do kterého se tvoje mysl dostává, když jsi v kontaktu s vodou – ať už ve vaně, v bazénu nebo u moře.

Travel Guide: Athény v létě

@martinastrel

Kde se blue mind teorie vzala?

Tahle teorie byla poměrně nedávno prosazena a více představena společnosti mořským biologem Dr. Wallace Nicholsem. Ten se věnoval spojení mezi „modrou“ vodou a člověkem. Vše je publikováno v jeho knize Blue Mind, která vyšla v roce 2014.

O co přesně se jedná?

Pobyt ve vodě či v její blízkosti má pozitivní dopad na naši kreativitu i wellbeing. Pomáhá nám se uklidnit a zvyšuje dopamin, serotonin a oxytocin. Takzvaná „modrá mysl“ může navíc poskytovat kontrast k „červené mysli“, která představuje náš stav v rušném životě, kdy jsme často přestimulovaní, vystresovaní či úzkostliví. Pobyt u vody nám pomáhá se od tohoto života odpojit.

Jak se dostat do stavu blue mind?

Bohužel se nenacházíme u moře, ale je mnoho způsobů, jak si to vynahradit. Využij každou příležitost dostat se k vodě. Procházka kolem řeky či posezení u rybníku nebo jezera. Přirodní koupaliště nebo bazén. Pro neplavce mám dobrou zprávu – i pohled na vodu a pobyt v jejím okolí má stejné stimulující učinky.

Tenhle stav můžou údajně navodit i akvária, takže pokud ho máš doma, tak jedině plus, a jestli ne, tak si můžeš udělat výlet do nějaké velké expozice!