Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co by přinesla legalizace marihuany v Česku? Piráti si nechali vypracovat studii

O legalizaci marihuany v Česku se vedou dlouholeté debaty, co by ale vlastně přinesla? Piráti přichází s odpověďmi skrze studii, kterou si nechali vypracovat.

Česká republika je v celoevropské statistice v konzumaci marihuany dlouhodobě na předních příčkách, přestože je u nás povolena pouze pro lékařské účely.

Stát by podle Pirátů, kteří si nyní nechali vypracovat studii, mohl po legalizaci užívání konopí ročně získávat na daních 650 milionů až 1,8 miliardy korun.

Piráti navíc navrhují různé možnosti regulace trhu s marihuanou včetně povinné registrace uživatelů. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) už před týdnem informoval, že zákon o regulaci trhu s konopím se doopravdy připravuje.

Alternativy kávy

by @markysuch

Zdaněním získáme miliardy korun ročně a zároveň zamezíme zbytečným výdajům na represi. Pokud se nám navíc povede regulovaný trh spustit společně s tím německým, bude to pro naši ekonomiku znamenat obrovské příležitosti v oblasti exportu.
pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Cílem je podle ní také omezit černý trh a přístup mladých lidí ke konopí. V možnostech regulace trhu se inspirovali v USA, kde je pro prodej potřeba licence, v Kanadě, kde je zakázaná reklama a zároveň běží informační kampaně ke snižování škod, a v Uruguayi, která zavedla registr legálních uživatelů.

Je řízení pod vlivem marihuany stejně nebezpečné jako pod vlivem alkoholu?

by @yanhoechka

Podle vedoucí pirátského meziresortního týmu Návykové chování Jany Michailidu jde ale jen o prvotní návrh, o kterém budou politici ještě diskutovat. I tak jde ale o výrazný posun. Registr podle ní umožní regulovat množství, které si bude možné za měsíc koupit, nebo kontrolovat, že je věk nakupujících vyšší než 18 let. Stigmatizace osob, které se do registru zapíší, se neobává. „Nastavení legálního trhu postupně povede k destigmatizaci užívání konopí,“ myslí si Michailidu.

Stejně jako Česká republika se podle europoslance Mikuláše Peksy na možnou legalizaci marihuany připravuje už také Německo, Malta nebo Lucembursko.

Náklady na zavedení registru studie odhaduje na 100 milionů korun, dalších 30 milionů by mělo být vyhrazeno na prevenci škodlivého užívání konopí. Odhaduje, že nyní stojí represe uživatelů, ať už vlivem práce policie či uvěznění odsouzených za drogové delikty související s konopím, zhruba 600 milionů korun ročně. Podle Michailidu ale nevede ke snižování poptávky ani neomezuje černý trh. „Škodlivost konopí je na mezinárodních srovnávacích žebříčcích až daleko za alkoholem a tabákem, jak ve škodlivosti pro uživatele, tak pro jeho okolí,“ řekla poslankyně Kocmanová.

Chill, bráško, podle studie marihuana dělá lidi laskavější a empatičtější

by @yanhoechka

V Česku je povoleno užívání konopí pro léčebné účely a může ho předepsat asi 200 lékařů, nejčastěji pacientům s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou, případně na neutišitelnou bolest.

Nelegálně užívá marihuanu podle odhadů asi 125 tisíc lidí. Legální drogy jsou rozšířené násobně víc. Podle dat z Národního výzkumu užívání alkoholu a tabáku v České republice 2021 je kuřáků v populaci zhruba čtvrtina, roste také obliba elektronických cigaret.

Zdroj: ČTK, Regulacekonopi.cz

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.