Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Členové BTS by mohli mít o rok méně aneb změna zákona v Koreji

Že je věk jen číslo? Pro Korejce rozhodně ne. Nový zákon by mohl o rok omladit celý národ.

Kolik ti je let? Složitá otázka pro běžného Korejce

Když se v Jižní Koreji narodí dítě, je mu automaticky jeden rok. Na Nový rok v Jižní Koreji přibude dítěti další rok bez ohledu na to, kdy se narodilo. Tedy miminko narozené například v prosinci, může mít během pár týdnů již 2 roky.

Tato metoda počítání „korejského věku“ se však může brzy změnit, protože nově zvolený prezident země Yoon Suk-yeol prosazuje zrušení této po staletí zažité metody počítání.

Jihokorejské prezidentské volby se nesly v duchu misogynie

by @martinastrel

Lee Yong-ho, šéf přechodného výboru zvoleného prezidenta, uvedl, že nastupující administrativa chce standardizovat způsob počítání věku, aby se Jižní Korea vyrovnala zbytku světa. Také uvedl, že se země touto změnou konečně vyhne přetrvávajícím zmatkům a zbytečným ekonomickým nákladům, například vyplácení sociální podpory.

3 způsoby počítání věku v Koreji:

1. Mezinárodní počítací systém: V den svých narozenin je každý člověk o rok starší (systém, který známe my).

2. Korejský věkový systém: Lidé jsou považováni za jednoleté již při narození (protože se technicky vyvíjeli devět měsíců těhotenství) a jejich věk se každý nový rok o jeden rok zvyšuje.

3. Systém novoročních narozenin: V den narození jsou lidé považováni za osoby staré 0 let a na Nový rok si ke svému věku jeden rok přičtou. Podle tohoto systému by tedy dítě narozené v prosinci 2020 nyní bylo dvouleté, protože by se dožilo dvou novoročních oslav.

VĚK BTS?

Kim Tae-hyung alias V z K-popové skupiny BTS se narodil 30. prosince 1995. Podle těchto metod mu je 28 let (korejský věk), 26 let (mezinárodní věk) nebo 27 let (další korejský oficiální věk).

Pro někoho to může být jen číslo, ale v Jižní Koreji se věk bere velmi vážně.

Pro Jihokorejce je ve společenském kontextu zjištění, zda je někdo starší než oni, důležitější než zjištění něčího jména. Je to zásadní pro volbu způsobu oslovení dané osoby a zdvořilostního označení nebo titulu, který je vyžadován.
BBC Shin Ji-young, profesorka na katedře korejského jazyka a literatury na Korejské univerzitě

Korejská tradice poměřování věku má svůj původ v Číně a různých částech Asie. Předpokládá se však, že Jižní Korea je jedinou zemí, kde se věk běžně počítá tímto způsobem.

Díky globalizaci si Korejci více uvědomují mezinárodní věk. To má dopad na mladé lidi, protože mají pocit, že Korejci jsou kvůli těmto systémům počítání zesměšňováni," tvrdí Kim Eun-ju, profesorka práva a politiky na Hansung University.

Tato politika má ale na Jihokorejce i další dopady:

  • Někteří rodiče se například snažili systém registrace narozených dětí obelstít, protože se obávali, že jejich prosincové děti budou znevýhodněny ve škole a v důsledku toho i později v životě.
  • Během pandemie vznikla řada nejasností v nároku na očkování, když zdravotnické úřady používaly určité věkové hranice k posouzení, kdo očkování může dostat. Spousta občanů tak nebyla spokojená a žádala o změnu z korejského věku na mezinárodní.
  • Další nevýhodou tohoto zmateného systému je určení věku pro odvod do armády (v Jižní Koreji je povinná vojenská služba) nebo určení věku, kdy je třeba chránit nezletilé před zneužíváním.

BTS vymění mikrofony za pušky. Kapela bude muset narukovat do armády

by @yanhoechka