Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jihokorejské prezidentské volby se nesly v duchu misogynie

Kdo získal post vůdce čtvrté největší asijské ekonomiky? A proč to znamená špatnou budoucnost pro ženy? Takhle probíhaly volby v Jižní Koreji.

Dva hlavní uchazeči, Lee Jae-myung z vládnoucí liberální Demokratické strany a Yoon Suk-yeol z konzervativní strany People Power, se přetahují o hlasy voličů. Zajímavé ale je, že oba mají úplně jiné pohledy na budoucnost Jižní Koreje. Funkční období jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina končí již v květnu.

Kandidáti

Konzervativní kandidát Yoon Suk-yeol a jeho liberální soupeř Lee Jae-myung bojovali o post příštího vůdce čtvrté největší asijské ekonomiky.

Největší obavy voličů vyvolávají prudce rostoucí ceny nemovitostí, stagnující hospodářský růst a přetrvávající nezaměstnanost mladých lidí.

Ani jeden z nich nemá žádné zkušenosti jako zákonodárce v Národním shromáždění, což je poprvé v demokratické historii Jižní Koreje. A zdá se, že ani jeden z nich nemá silnou voličskou základnu. Za největší problém je ale považován postoj Yoona na feminismus.

Lee Jae-myung aneb korejský Bernie Sanders

Kandidát demokratické strany, 57letý Lee Jae-myung se z dělnické třídy vypracoval na právníka v oblasti lidských práv. Poté se stal starostou a guvernérem v Gyeonggi-do, provincii obklopující Soul, a vybudoval si reputaci rozšířením sociálních dávek pro mladé občany bez práce. Pro své příznivce je důkazem, že úspěch lze získat tvrdou prací bez ohledu na původ, a slibuje, že se stane prezidentem, který dokáže vyřešit rostoucí nerovnost a zpomalující se jihokorejskou ekonomiku.

Tvrdý prokurátor Yoon Suk-yeol

Kandidát konzervativní strany, 61letý Yoon Suk-yeol, byl v minulosti nejvyšším státním zástupcem. Pomohl odsoudit bývalou prezidentku Park Geun-hye nebo taky vedoucího Samsungu, přičemž si vybudoval pověst agresivního protikorupčního žalobce, který se nenechá zlomit. Syn pedagogů z bohaté rodiny vystudoval práva na prestižní Soulské státní univerzitě a postupně prošel řadami místních i celostátních zastupitelství, než byl jmenován generálním prokurátorem.

Nerovnost mezi muži a ženami se stala velkým tématem voleb

Yoon si jako hlavní slib své kampaně stanovil zrušení ministerstva pro rovnost pohlaví a rodinu.

Toto ministerstvo poskytuje převážně služby pro rodiny, vzdělávání a sociální péči pro děti a vynakládá přibližně 0,2 % ročního státního rozpočtu – z toho méně než 3 % na podporu rovnosti žen. Yoon však ví, že tento krok bude populární mezi klíčovou demografickou skupinou – mladými muži.

Podle loňského průzkumu místních novin se 79 % mladých mužů v Jižní Koreji cítí "vážně diskriminováno" kvůli svému pohlaví.

To souvisí i s povinnou vojenskou službou, kterou musí každý muž starší 18 let naplnit, než mu bude 30 let. V armádě musí odsloužit 18 měsíců. Další překážkou je podle korejských mužů fakt, že po navrácení ze služby "musí" soupeřit se ženami v pracovním odvětví.

Patriarchální systém také ženám ukládá břemeno výchovy dětí, což znamená, že muži nesou jistou povinnost "dokazovat" své ekonomické schopnosti společnosti a živit rodinu.

Podle údajů ministerstva práce a zaměstnanosti činila v roce 2020 průměrná měsíční mzda jihokorejské ženy v roce 67,7 % mzdy muže. Jedná se o největší mzdový rozdíl v rámci vyspělých zemí.

Kdo získal pozici prezidenta Jižní Koreji?

Novým jihokorejským prezidentem byl zvolen Yoon Suk-yeol. Svého rivala porazil v jedněch z nejtěsnějších prezidentských voleb v zemi. Yoon získal 48,6 procent hlasů proti 47,8 procentům svého rivala Lee Jae-myunga.

Yoon ve čtvrtek uvedl, že až se ujme úřadu jako příští vůdce země, bude ctít ústavu a parlament a spolupracovat s opozičními stranami. Výsledek voleb označil za „vítězství velkých lidí“. Úřad převezme v květnu na dalších pět let. Po skončení období už nebude moct být znovu zvolen.

Lee se k porážce také vyjádřil a pronesl: “Udělal jsem, co jsem mohl, ale nebyl jsem schopen naplnit očekávání. Gratuluji kandidátovi Yoon Suk-yeolovi. Upřímně žádám nově zvoleného prezidenta, aby překonal rozdělení a konflikty a otevřel novou éru jednoty a harmonie.”

zdroje: Washington Post, New York Times, The Guardian