Církev v Kanadě po více než 150 let utlačovala děti původních obyvatel, některé se už nikdy nevrátily domů. Papež František se teď za činy církve omluvil.
Papež František podnikl v posledních dnech cestu do Kanady, přesněji do města Edmonton, které leží v kanadské provincii Alberta. Tam se také papež omluvil. Za co vůbec?
Na konci 19. století začaly být v USA i Kanadě zřizovány internátní školy. Určeny byly původním obyvatelům kontinentu – Indiánům. Jelikož měli evropští kolonisté, a tedy církev, značnou početní i materiální převahu, z původních obyvatel se stali obyvatelé druhé kategorie.
Internátní školy, které byly většinově vedeny anglikánskou církví, sloužily jako místo, kam byly násilně posílány indiánské děti a následně přeučovány na evropskou kulturu. Cílem rezidenčních škol bylo dostat z Indiánů jejich zvyky a tradice, naučit je angličtině a udělat z nich Evropany.
Přes 150 tisíc dětí bylo svým rodinám násilně odebráno a často se už domů nikdy nevrátily. V rezidenčních školách děti čelily nejen psychickému, ale také sexuálnímu obtěžování a valná část z nich se s tímto traumatem nikdy nedokázala vyrovnat. I proto je situace současných Indiánů natolik bídná – jedná se o pozůstatek minulosti, kterou si v sobě původní obyvatelé nesou.
I přestože za 150 let trvající kulturní genocidou původních obyvatel stála kanadská vláda i zmíněná církev, trvalo dlouhé roky, než se obě strany za své činy omluvily. Tento důležitý krok udělal teprve před pár dny právě papež František.