Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čína poslala na Tchaj-wan rekordní počet vojenských letadel

Čínská armáda vyslala na Tchaj-wan nejvíce vojenských letadel za 24 hodin (zhruba 130). Oznámilo to tchaj-wanské ministerstvo obrany v noci na pondělí a zároveň vyzvalo Čínu k přerušení akce.

Během 24 hodin, počínaje od neděle v 6 hodin ráno, zaznamenalo tchaj-wanské ministerstvo obrany nezvykle velký počet čínských vojenských letadel, bylo jich 103. Kolem čtyř desítek z nich překročilo střední linii mezi Tchaj-wanem a Čínou. Čínská letadla létají k ostrovu skoro na denní bázi, ne ale v takto vysokém počtu. Před dosažením pevniny se vždy letadla otočí a letí zpět.

Tchaj-wan poté vyzval Čínu k pozastavení destruktivní, jednostranné akce, tyto manévry by podle tchaj-wanského ministerstva obrany mohly vést ke zvýšení napětí.

Naléhavě žádáme pekingské úřady, aby nesly odpovědnost a okamžitě zastavily takový druh ničivých vojenských aktivit.
Prohlášení tchaj-wanského ministerstva obrany

Tchaj-wan explained: Proč je ostrovní stát předmětem mezinárodního napětí?

by inf

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning uvedla, že žádná střední linie neexistuje protože Tchaj-wan je součástí čínského území.

K rozdělení Tchaj-wanu a Číny došlo v roce 1949 po ovládnutí Číny komunisty během občanské války. Čína i tak považuje demokratický Tchaj-wan za své území a v posledních letech pravidelně provádí kolem samosprávného ostrova vojenská cvičení. Tím se snaží Peking prosazovat své nároky na suverenitu a vyvíjet tlak na Tchaj-pei.

Z dalších zemí jen některé uznávají Tchaj-wan na diplomatické úrovni. Například Spojené státy mají formální vazby s Čínou, ale zároveň mají své zastoupení na Tchaj-wanu.

Podporuje Tchaj-wan Ukrajinu, protože se bojí o sebe?

by @markysuch

Zdroj: AP, The Guardian, France24

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.