Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Chceš si vyzkoušet, co by způsobil pád asteroidu na tvé město? Teď můžeš

Jasný, nikdo si nepřeje, aby nám sem po posledních několika letech ještě navíc spadnul asteroid. Ale zkusit si, co by se stalo, je cool, ne?

Zavolejte Bruce Willise, v solárním systému se nám pohybují nějaké šutry. Každý den v těsné blízkosti Země proletí několik meteorů, které by mohly způsobit pořádnou neplechu. Naštěstí nic takového v blízké době nehrozí, alespoň podle NASA.

Pokud tě ale opravdu zajímá, co by taková srážka s vesmírným tělesem mohla způsobit, odpovědí je nová internetová appka Asteroid Launcher.

Asteroid Launcher využívá Apple Maps a obsahuje virtuální satelitní záběry Země. Člověk si může jednoduše vybrat místo dopadu asteroidu, jeho velikost, složení a tak dále. Je to něco jako hrát The Sims, akorát místo tvoření simíka tvoříš šutr, který zničí naši planetu.

NASA pošle do vesmíru nudes, chce tak přilákat mimozemšťany

by @yanhoechka
Zdroj: Asteroid Launcher

Pokud by například asteroid o průměru 500 metrů narazil při rychlosti 10 km/s do středu Prahy, zanechal by za sebou kráter o průměru 7,4 kilometrů a hloubce 504 metrů.

Pokud si říkáš, že v tom případě bys byl třeba v bezpečí na Kladně, tak nebyl. Následná tlaková vlna by zabila přes dva miliony lidí, v okruhu 30 kilometrů by měli lidé poškozené plíce a ušní bubínky. V okruhu 40 kilometrů by se navíc zřítily všechny budovy.

Říkáš si teď, že už to stačí? No, tak mi věř, že ne. Po nárazu by vznikl silný vítr o síle tornáda, který by v okruhu 60 kilometrů vyvrátil všechny stromy. Následně by ještě přišlo zemětřesení, které by bylo cítit na 170 kilometrů daleko.

Je čas zahodit puffíky? Planeta by si to přála

by @yanhoechka

Jestli tě to trochu vyděsilo, tak buď v klidu. Žádné takové těleso se momentálně v blízkosti naší planety nenachází. Například ve čtvrtek nejblíže Země proletěl asteroid o průměru 6 metrů. Pokud by přece jenom změnil trajektorii a zamířil k Zemi, shořel by v atmosféře.

Za projektem Asteroid Launcher stojí Neal Agarwal, vývojář s vášní pro kreativní kódování. „Rád si v hlavě přehrávám katastrofické scénáře, a tak jsem vždycky chtěl nástroj, který by mi pomohl vizualizovat následky nějaké velké přírodní katastrofy,“ řekl pro Vice.

Asteroid Launcher je podobný projektu NukeMap, který ti umožní shazovat atomové bomby na různé části planety a sledovat jejich dopad. Asteroid Launcher má však lepší vizuální stránku a možnosti.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.