Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česko je v rovnosti pohlaví mezi evropskými zeměmi předposlední, oproti loňskému roku si výrazně pohoršilo

Index rovnosti pohlaví uvádí, že při tempu pokroku, které jsme zaznamenali mezi lety 2003–2006, bude trvat asi 169 let, než se vyrovnají rozdíly v ekonomické účasti mezi muži a ženami. Doba odstranění rozdílů v oblasti zdraví a přežití žen a mužů pak zůstává neurčitá. Jak si vedlo v žebříčku Česko? 👇

Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje globální index rovnosti pohlaví, v němž zkoumá rozdíly v podmínkách stanovených pro muže a ženy v celkem čtyřech oblastech. Mezi ty se řadí například míra zaměstnanosti, rozdíly v platech, stupeň vzdělání nebo podíl obou pohlaví ve vedoucích pozicích a v politickém zastoupení.

Rovnost mužů a žen se v EU pomalu zlepšuje, Česko ale stále zaostává

@yanhoechka

Podle indexu se ve srovnání s loňským rokem celosvětový rozdíl mezi postavením mužů a žen zmenšil, celkové skóre rovnosti totiž stouplo z 68,1 % na 68,4 %, což představuje zlepšení o 0,3 procentního bodu. Zatím žádná země zároveň nedosáhla úplné genderové rovnosti, skóre v devíti nejlepších zemích se ale pohybuje kolem 80 %. Jedná se o Island, Norsko, Finsko, Nový Zéland, Švédsko, Německo, Nikaraguu, Namibii a Litvu, přičemž Island je na prvním místě už čtrnáctý rok v kuse s nynějšími 90 % odstraněných rozdílů.

Vývoj globálního indexu genderových rozdílů a dílčích indexů v čase. Zdroj: Index rovnosti pohlaví

Světové ekonomické fórum ve zveřejněném indexu uvádí, že při tempu pokroku, které jsme zaznamenali mezi lety 2003–2006, bude trvat 169 let, než se vyrovnají rozdíly v ekonomické účasti mezi muži a ženami a celkem 162 let, než bude dosaženo rovnosti v politickém postavení mužů a žen.

Právě v této oblasti, kterou ovlivňuje například zastoupení žen v parlamentu nebo na ministerských pozicích, si Česká republika pohoršila nejvíce – z loňského 67. místa klesla na 108. místo a mezi evropskými zeměmi je celkově předposlední. Horší výsledky měl pouze Kypr, na dně žebříčku se ocitlo i Maďarsko.

Stav genderových rozdílů podle dílčích indexů. Zdroj: Index rovnosti pohlaví

Při srovnání regionů je podle WEF na cestě k rovnosti pohlaví nejdále Evropa, kde by se při současném vývoji mělo podařit dosáhnout úplné rovnosti za 67 let, rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a regiony ale budou ještě dlouho v ostrém kontrastu. Podle indexu navíc zůstává neurčitá doba odstranění rozdílů v oblasti zdraví a přežití žen a mužů.

Zdroje: Global Gender Gap Report 2023, ČTK