Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Bububu, vyber si už vysokou školu!“ říkají. Je ale opravdu ta správná chvíle, nebo máš ještě čas?

Maturantům v září začalo pekelné období. Roční maraton, během kterého tě čeká jedna překážka za druhou. První je výběr vysoké školy. Není ale brzo?

Od 1. listopadu se otevírají přihlašovací portály vysokých škol. Na střední sis musel*a vybrat ze dvou (od letošního roku ze tří) škol. Na vysoké si můžeš podat přihlášek kolik chceš, ale musíš si za ně zaplatit.

Zdroj: Pinterest/@Universitieshub_

Nestresuj se, uzávěrky má většina škol až na konci února nebo dubna, ale pokud máš jasno, že na vysokou školu chceš jít, není od věci podstoupit research už teď.

Zde se rozdělují lidé na tři skupiny:
  • ti, co mají představu, co chtějí studovat
  • ti, co nemají vůbec představu, co chtějí studovat
  • ti, co chtějí na umělecké obory

Každého z nich čeká trochu jiná cesta.

Vy, co máte představu, co chcete studovat, to máte jednoduché, jednoduše si projděte obory vašeho gusta na různých univerzitách a zvolte si své favority.

Maturantům, kteří neví, kam chtějí zakotvit může pomoct:

  • Gaudeamus
  • dny otevřených dveří
  • tipy od učitelů, bývalých maturantů, přátel
  • tbh tiktok recenze a zkušenosti

Gaudeamus je veletrh vysokých škol, kde většina VŠ v České republice, ale i v zahraničí, má svůj stánek, který obsluhují její studenti a studentky. Tento veletrh slouží právě pro pomoc ztraceným maturantům a maturantkám při výběru jejich školy. Pokud nejsi moc na internetový research, tady máš vše na jednom místě. Zeptej se ve škole, jestli nemáte v plánu jet, nebo to můžeš navrhnout. Trigger warning: Je tu opravdu skoro každý středoškolák, takže it's crowded like crazy.

Gaudeamus Brno - 19.-21.11.2024

Gaudeamus Praha - 21.-23.1.2025

TikTok jako zdroj informací není nejspíš úplně nejlepší volba, ale pokud jde o recenze a osobní dojmy, funguje skvěle. Jednoduše si napiš do vyhledávače svou vysokou školu nebo obor, a pokud budeš mít štěstí, vyjedou ti tiktoky jejich studentů a studentek. Na TikToku najdeš i tipy a life hacks na přijímačky.

Pro moje art hoes nesu špatné zprávy. Vy byste si opravdu už měly své přihlášky promýšlet. Pokud se chceš hlásit na uměleckou vysokou školu, tak zapínej pásy. Přihlášky se pro tebe otevírají stejně jako pro každou jinou univerzitu, ale přijímací řízení ti začne pravděpodobně už v zimě, a tím myslím v prosinci.

Umělecké obory si žádají mnoho požadavků k tvému přijetí, tím myslím vytvoření osobního portfolia, test z dějin umění, talentové zkoušky a někdy i pohovor a motivační dopis. Každá škola to má ale jinak, proto ti doporučuji si důkladně projít webovky škol a přečíst si jejich podmínky.

Při hledání ideální vysoké školy, respektive oboru, koukej na studijní plány a předměty, které tě budou čekat. Někdy se může zdát název oboru fun and cute, ale potom zjistíš, že na mezinárodních teritoriálních studiích budeš mít i předmět světového lesnictví. Takže look close.

V prosinci se také můžeš přihlásit i na první termíny SCIO a OSP testů, které školy požadují. Prosincové termíny jsou ale ty první, takže neboj, nemusíš spěchat, ale ber to jako možnost.

Nezapomeň, že každá vysoká škola to má jinak a jejich kritéria k přijetí se můžou lišit. So stay focused while doing the research.

Vysoká škola ale není ride or die. Není to vše a ty na žádnou vysokou jít nemusíš (pokud nechceš být doktor*ka ofc, to tam prosím jdi). Máš spoustu možností, co dělat se životem po střední místo dalšího chození do školy.

Pokud váháš nad studováním vysoké školy, přečti si tento článek:

Proč je v pohodě si vzít gap year, změnit obor, prodloužit studium nebo ho úplně přerušit?

@katarinavlckova_
Já jsem doma, v okolí, na internetu všude viděl, že si mám vybrat podle toho, co mě baví, naplňuje a co chci dělat a nemám se moc dívat na uplatnění. Tak jsem se přihlásil jen na žurnalistiku do Prahy, a nedostal jsem se. Nevybral jsem si nic jiného, protože jsem jinam nechtěl a měl jsem pocit, že nic než toto není správně. Pak jsem tedy měl rok nedobrovolně gap year, a to mi dalo víc než cokoli. Zpětně bych to neměnil, ale asi bych si poradil, že někdy je fajn udělat kompromis a přihlásit se i na obory, které třeba nejsou vysněné, ale jsou perspektivní. K tomu, co mě baví, se stejně nejak dostanu, a třeba si tímhle otevřu nově obzory.
@adamsmetak_
Byl to hodně velký tlak a stres, jestli si vyberu správně. Pro ty, co neví, který obor by pro ně byl ten správný, bych si doporučila sestavit seznam alespoň top 5 programů, udělat si velký research, co školy nabízí, jaké jsou možnosti při studiu, a podle toho jít dál. Vždy je lepší si dát nějaké top choices, ale i záchranné možnosti. Já slyšela radu, že má člověk dělat to, co chtěl, už odmala, co ho opravdu baví a zajímá, takže jsem se zamýšlela nad tím, co mě už jako malou bavilo, a podle toho se rozhodla.
@martinastrel
Za mě výběr vysoké byl dost easy, protože jsem si vybírala podle toho co mi šlo nejvíc na gymplu. Věděla jsem ze chci jednu safe možnost a pak nějaké, které by se mi líbily, ale zase jsem za to nechtěla utratit moc peněz, takže nakonec tři přihlášky. Burzy a Gaudeamus mi moc nepomohli, protože tam se mi líbilo všechno, ale nejvíc na mým final rozhodnutí asi hrálo roli město kam chci a nějaký počty přijatých/absolventů.
@drcmankovaa

Takže jak tedy? Máš čas, nemáš čas? Věc se má tak, že pokud máš už jasno, kam chceš jít, můžeš se už pomalu chystat a podávat si přihlášky, jak na školy, tak na testy. Pokud, ale jsi pravý opak, don't worry a klidně si počkej až po novém roce. Art hoes, vy už koukejte a googlujte.