Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Írán

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Censoring An Iranian Love Story - Shahriar Mandanipour

Shahriar Mandanipour je jeden z nejuznávanějších íránských autorů a Censoring An Iranian Love Story je jeho první román, který byl přeložen do angličtiny. Celý příběh je skvělou hrou proti cenzuře. Vypráví ho autorovo alter ego, které začne pracovat na milostném příběhu, aby do světa přinesl trochu světla. Během psaní, ale přemýšlí, co všechno může do románu zahrnout, jelikož ví, že tamní ministerstvo kultury vycenzuruje velkou část jeho íránské love story a kniha ve své podobě nikdy nevyjde.

Zdroj: Goodreads

The Blind Owl - Sadegh Hedayat

Pokud máš rád*a surrealistické a znepokojující knihy, pravděpodobně ti sedne The Blind Owl. Považuje se za jednu z nejdůležitějších knih v moderní Íránské literatuře, která byla přirovnaná i k dílu Edgara Allan Poea. Příběh sleduje mladého muže po tom, co ztratí svou lásku a pomalu propadne zoufalství a šílenství, které doprovází text plný živých surrealistických obrazů, silného symbolismu a ztráty.

Zdroj: Goodreads

Embroideries - Marjane Satrapi

Embroideries je skvělý náhled do sexuálního života íránských žen. Román je z části postavený na reálných konverzacích, které autorka vedla se ženami v jejím okolí a ve kterých společně rozebíraly svoje milostné životy, vztahy, manželství, double standarts nebo přehnaná očekávání od žen. Celá kniha se odehrává během jednoho odpoledne, kdy si skupina žen povídá o všech tabu tématech mezitím, co si jejich manželé dávají šlofíka. Jindy totiž takové konverzace vést nemůžou.

Zdroj: Goodreads

Reading Lolita In Tehran - Azar Nafisi

Román od Azar Nafisi je založený na skutečné události - autorka ke konci 90. let přivedla dohromady několik svých nejlepších studentek a každý čtvrtek u ní doma četly knihy zakázané západní literatury, jako byla například Nabokova Lolita. Nafisi v knize zachytila nejenom paralely mezi Lolitou a životem žen v Islámském státu, ale i vlastní memoár a historii Íránské revoluce. Čtení Lolity v Teheránu se nejdřív zdá jako oxymóron, ale Nasifiny studentky i čtenáři v průběhu čtení pochopí, že i literatura dokáže osvobodit.

Zdroj: Goodreads

Books around the world: Brazílie

@_00_3_12

Zdroj: Goodreads, Fivebooks

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.