Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

BMI je blbost, říkají doktoři

BMI, česky index tělesné hmotnosti, je označován doktory za zastaralý a dokonce rasistický.

Co je BMI?

BMI neboli body mass index či česky index tělesné hmotnosti je číslo, které je obvykle používáno jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.

Vypočítává se pomocí váhy, výšky a věku a výsledné číslo spadá na určitou hmotností škálu, kam teoreticky patříš i ty.

Kritika a kontroverze

Je ale BMI vůbec spolehlivý indikátor tvého zdraví? Přináší správný vhled na tvou váhu? Spíše ne. V moři kritiky se tenhle koncept koupe už spoustu let, nicméně až letos se nad ním vznesl finální rozsudek.

Článek od Dazed prozradil, že Americká lékařská asociace BMI kritizuje a nedoporučuje se jím řídit. Dokonce ho označuje za rasistický a to z jednoho prostého důvodu. Index tělesné hmotnosti vymyslel Belgičan Adoplphe Quetelet v roce 1932 a to na základě studie, kterou dělal pouze na evropských bílých mužích - tudíž BMI odpovídá jen jedné skupině lidí. Nebere v potaz různé tělesné stavby, které se mezi lidmi objevují, včetně ženských těl.

Počet lidí trpících PPP se po pandemii více než zdvojnásobil

by @anettt.h

BMI tedy není zdravotně vhodný pro ostatní rasy a nevypovídá přesně ani o ženách či dospívajících. Navíc nerozlišuje hmotnost tuků, svalů a kostí, tím pádem i některým atletům vychází, že mají nadváhu, což je úplná kravina.

Nefunkčnost BMI pro celkovou populaci je nebezpečná i kvůli možnému působení na poli porcuh příjmu potravy.

Co z toho plyne?

Neřiď se BMI, protože o tvém tělesném stavu nic nevypovídá! Neřekne ti, jestli jsi zdravý jedinec, ani nebude brát v potaz tvoje specifické tělesné rozložení. Pokud máš jakékoliv pochybnosti, vyhledej odbornou pomoc.