Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Blíží se léky na lásku, změní naše vnímání vztahů?

Akademička z Oxfordské univerzity tvrdí, že by nová látka, která má pomoci selhávajícím vztahům, mohla být komerčně dostupná už za pět let. Jsme na to ale připraveni?

Nemáš si se svou drahou polovičkou už moc co říct a máte tak trochu pocit, že váš vztah selhává, ale zároveň ho nechcete zahodit? Možná už brzy nebudete muset. Podle akademičky z Oxfordské univerzity se totiž blíží lék na lásku.

Nový lék, který by mohl pomoci selhávajícím vztahům, by mohl být zpřístupněn v příštích „třech až pěti letech“, tvrdí podle Dazed akademička.

Doktorka Anna Machin, evoluční antropoložka z Oxfordské univerzity, naznačila, že drogy lásky „jsou na obzoru“. Odůvodnila to tím, že když jsou čtyři hormony – dopamin, serotonin, beta-endorfin a oxytocin – základem prožitku lásky, lze léky, které stimulují produkci těchto hormonů, použít k posílení našich milujících schopností.

Kokain, MDMA i opiáty. Kanadská provincie dekriminalizuje drogy

by @yanhoechka

Zatímco tato nová droga lásky by se mohla dostat na trh už za několik málo let, drogy, lektvary a elixíry lásky nejsou nic úplně nového.

Už staří Řekové drtili květy orchidejí a prášek přisypávali do vína. O své „kouzlo lásky" se nedávno podělila také Kourtney Kardashian a o tom, že je zaklínadel plný TikTok, ani mluvit nemusím.

Doktor Brian Earp, který je spoluatorem knihy Love Drugs: The Chemical Future of Relationships, navíc tvrdí, že drogy, které by mohly pozitivně ovlivnit naše vztahy, už existují. „Léky jako ty ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, které používáme na léčbu deprese, často snižují libido, ale pokud se dobře zacílí, mohou ve vztazích naopak pomoci," tvrdí Earp.

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

by @eevelka

Dalším tématem jsou samozřejmě už i dostupné drogy – jako třeba běžně nazývaná „droga lásky" – MDMA.

MDMA může přímo navodit pocity blízkosti, vřelosti a důvěry, což může usnadnit některé vztahy, ale také to může některým lidem pomoci vyrovnat se s vlastními emocemi, například když se používá jako pomůcka v psychoterapii, což zase může vést k tomu, že si uvědomí, že jejich současný vztah pro ně není vhodný, a motivuje je to ho ukončit.
Brian Earp

Jak ale odborníci tvrdí, lidé by neměli spoléhat na to, že za ně jejich vztahové problémy vyřeší nějaké prášky. Vztahy budou totiž vždycky složité a vždy hlavně o vzájemné kompatibilitě a komunikaci mezi partnery.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.