Rozdělení účastnictva v nové řadě československého Survivoru na ženy a muže vyvolalo v posledních dnech na sociálních sítích debaty. Některým divákům a divačkám to přijde absurdní - žijeme přece ve 21. století a snažíme se o zrovnoprávnění, tak co to má znamenat? Možná tě ale překvapí, že kmeny téhle reality show se v jiných řadách dělily i mnohem bizarněji.
Spoiler alert: článek obsahuje informace z děje minulých sérií reality show
V 28. řadě amerického Survivoru se mezi sebou utkaly tři základní lidské přednosti - síla, chytrost a krása. Účastníci a účastnice byli na začátku hry rozděleni do třech kmenů po šesti lidech, kteří tyhle přednosti využívali ve svém každodenním životě.
Ty máš svaly, já mám čáry, a někdo je zas prostě hodně pohledný. Výhercem reality show se stal Tony Vlachos z kmene Aparri a svaly tak zvítězily nad krásou i chytrostí.
Asi nejvíc kontroverzní rozdělení, které mohl kdy kdo vymyslet. Natáčelo se to sice téměř před 20 lety, but c'mon, v roce 2006 už lidi věděli, co to je rasismus.
V téhle 13. řadě americké verze Survivoru se účastníci a účastnice rozdělili do čtyřech kmenů podle etnicity - běloši, černoši, Asiaté a Hispánci. Tenhle krok neocenili ani mnozí diváci a divačky, ani sponzoři, kteří ho považovali za rasovou segregaci a přesnou ukázku rasismu.
Rozdělení naštěstí zůstalo jen do sedmého dne, tedy třetí epizody, kdy se kmeny sloučily do dvou. Bizár.
Účastnictvo této řady se rozdělilo na tři kmeny podle společenské třídy určené jejich zaměstnáním - white collars (tzv. „bílé límečky“, tedy manažeři, podnikatelé), blue collars („modré límečky“, tedy dělníci a pracující třída) a na ty „bez límečku“ - umělci, volnomyšlenkáři.
Rozhodně zajímavý sociální experiment, který vedl přesně k požadovanému efektu - vzájemným předsudkům.
Blue collars si o white collars mysleli, že jsou spoiled a líní pořádně makat rukama, zatímco lidi „bez límečku“ se na ně dívali jako na korporátní otroky. Tuhle season nakonec vyhrál jeden z modrých límečků.
Zrada vs. loajalita, to je, oč tu běží, a to v každé řadě bez ohledu na to, kdo se jí účastní. V téhle sérii produkce nacastovala blízké lidi, kteří se znali, a rozdělila je do kmenů proti sobě. Byli tam manželé, sourozenci, rodiče s dětmi i tchyně a zeť.
Rozhodně se jednalo o jednu z nejemotivnějších řad, když se hráčstvo muselo rozhodovat, jestli se pro blízké obětují a ve hře je zachrání, nebo je zradí a hodí přes palubu.
Sérii nakonec vyhrál týpek, který se se svojí přítelkyní prodral ve hře dost daleko, ale nakonec hrál stejně sám za sebe a na ni se vykašlal. I love you baby, but I love my milion dollars more.