Režim se tak podle opozičních představitelů snaží odvést pozornost od stovek dalších politických vězňů.
Svět včera obletěla překvapivá zpráva. Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, který byl na začátku května odsouzen k osmi letům vězení za údajné spiknutí za účelem převzetí moci, podněcování nenávisti a masových nepokojů i za hanobení prezidenta, byl nyní omilostněn. Uvedla to státní agentura Belta s odvoláním na samotného Prataseviče, a následně informaci potvrdily i zahraniční zdroje.
Raman Pratasevič je bývalým šéfredaktorem běloruského opozičního média Nexta. Po zmanipulovaných volbách z roku 2020, při kterých byl za vítěze prohlášen diktátor Alexandr Lukašenko, informoval kanál Nexta o rozsáhlých protestech a opozičních akcích, které se v zemi proti Lukašenkovi konaly, kvůli čemuž Nextu režim označil za teroristickou organizaci.
Pratasevič byl následně zadržen v květnu roku 2021, když kvůli němu běloruské bezpečnostní složky odklonily civilní letadlo společnosti Ryanair a donutily ho přistát v Minsku. Tam byl opoziční novinář zatčen spolu se svou tehdejší přítelkyní, Ruskou Sofijí Sapegaovou. Krok běloruských úřadů byl zkritizován západními demokratickými představiteli a v návaznosti na to byly také rozšířeny sankce uvalené na běloruský režim.
Krátce po svém zadržení vystoupil Pratasevič v rozhovoru pro státní televizi, ve kterém se ke všem obviněním přiznal. Dodal také, že běloruského prezidenta Lukašenka respektuje a že se už nechce v politice angažovat. Podle samotné Pratasevičovy rodiny však vzniklo video pod nátlakem, na což upozorňovala i západní média. Podle spekulací se dostal novinář pod nátlak úřadů a byl s nimi pod výhružkami donucen spolupracovat.
Až dosud byl Raman Pratasevič držen v domácím vězení, po obdržení milosti je ale zpět na svobodě. Sám rozhodnutí soudu komentoval se slovy, že se jedná o nádhernou novinku. A ač je Pratasevičovo omilostnění vskutku skvělou zprávou, běloruská opozice se obává, že se režim snaží jen odvést pozornost od stovek dalších politických vězňů, kteří jsou Lukašenkovu režimu nepohodlní. Jak uvedla například běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která žije v exilu, běloruský režim skrývá své zločiny za kouřovou clonu.
V zemi se totiž v současné době nachází podle nevládní organizace Vjasna až 1 500 politických vězňů. I přesto, že většina opozičních aktivistů ze země uprchla, zůstává jich v Bělorusku stále dost. Na svobodě však velmi málo. Mezi uvězněnými je i manžel Svjatlany Cichanouské, který byl odsouzen k 18 letům vězení – prezidentský kandidát se totiž podle režimu dopustil organizace hromadných nepokojů. Odsouzena je mimochodem i sama Cichanouská, které soud vyměřil trest 15 let vězení za spiknutí za účelem neústavního převzetí moci.
Zdroje: ČTK, Reuters, Radio Free Europe/Radio Liberty, The Guardian, Committee To Protect Journalists