Velký bariérový útes je největší korálový útes světa a jeden z nejkrásnějších přírodních darů nacházející se u Austrálie. Studie, kterou vedlo CNN, však zjistila, že bělení korálů ve Velkém bariérovém útesu už lze považovat za „extrémní“.
Bělení korálů je dopad změny klimatu na korály, způsobený změnou světla, teploty nebo živin. V korálech totiž žijí řasy, které jim dodávají jejich typickou barvu, a během tohoto procesu jsou vypuzeny. Dochází tak k tomu, že korály naprosto zbělají.
Bělení korálů hned neznamená jejich smrt, nicméně je to pro ně obrovská změna a vybělené korály umírají mnohem častěji. Například v roce 2005 kvůli rozsáhlému bělení ztratily útesy v Karibiku během jednoho roku polovinu takových korálů.
Podle zprávy ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies až 2 300 km, tedy 93 % útesu trpí nějakou úrovní bělení. V případě Velkého bariérového útesu je to způsobeno převážně vlivem extrémních povětrnostních jevů a zvýšenými teplotami.
Zkoumaných bylo přes 900 útesů, které tvoří Velký bariérový útes, ze kterých je 81 % charakterizováno jako „těžce vybělených“.
Na sever od Port Douglas je už zjištěno, že úmrtnost vybělených korálů je téměř 50 %. Podle Bairda dokonce na některých útesech počet mrtvých korálů překročí 90 %.
Bělení korálů je podle Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu nejrozšířenějším dopadem změny klimatu a nynější události na Velkém bariérovém útesu jsou důsledky, kterých se vědci obávali.
Korálové útesy jsou totiž nesmírně důležité pro oceánské ekosystémy a jejích bělení bude mít mimo jiné také vliv na rybolov.