Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bavorský vicepremiér Aiwanger zůstává ve funkci po skandálu s antisemitským letákem

Bavorský premiér Markus Söder oznámil, že vicepremiér Hubert Aiwanger zůstane ve funkci i po skandálu s antisemitským letákem. Ten měl být vytvořen před 35 lety Aiwangerem během jeho studentských let. Podle premiéra jsou rozhodující postoje, které zastává Aiwanger nyní.

Premiér německé spolkové země Bavorsko Markus Söder ponechá vicepremiéra Huberta Aiwangera ve funkci i přes skandál s antisemitským letákem, který měl Aiwanger vytvořit během svých školních let. Podle Södera rozhodnutí nebylo jednoduché, ale je pro něj důležité, že Aiwanger o svých chybách ví, a rozhodující jsou především jeho současné postoje.

Hubert Aiwanger učinil v mládí vážné chyby. Sám to uznal, omluvil se za ně a distancoval se od nich.
Markus Söder, bavorský premiér

Jak rok Olafa Scholze změnil Německo

by @eevelka

Bylo pro něj taky velmi důležité zmínit, že se snažil postupovat spravedlivě a neutrálně a že v Bavorsku pro antisemitismus není prostor.

Učinil jsem rozhodnutí, které nebylo snadné, věřte mi. Jisté je, že antisemitismus nemá v Bavorsku žádné místo. Bavorsko je baštou proti antisemitismu, za to vám ručím.
Markus Söder, bavorský premiér

Celý skandál začal zveřejněním zprávy deníku Süddeutsche Zeitung, právě v té obvinili vicepremiéra Bavorska Aiwangera za vytvoření antisemitského letáku před 35 lety. Na letáku byla popsána smyšlená soutěž o největšího zrádce národa. Mezi hlavní ceny pak patřil průlet zdarma komínem v Osvětimi a celoživotní pobyt v hromadném hrobě. Podle učitelů byl leták nalezen právě v aktovce politika, dostal za něj disciplinární trest.

Polsko přitvrzuje, po zákazu potratů plánuje registr těhotných žen

by @yanhoechka

Sám Aiwanger tvrdil, že se sice leták našel v jeho školní tašce, ale on není autorem. K vytvoření letáku se později přihlásil Aiwangerův starší bratr Helmut, důvodem prý bylo naštvání ze špatných studentských výsledků.

Kvůli případnému odvolání vicepremiéra z funkce bylo svolané mimořádné zasedání koaličního výboru Svobodných voličů (strana, kterou vede Aiwanger) a CSU (Söderova Křesťansko-sociální unie). Součástí rozhodování byly i schůzky obou politiků s dalšími stranickými činiteli nebo písemné zodpovězení 25 otázek Aiwangerem.

V říjnu čekají Bavorsko zemské volby, po kterých bude ustanovena nová vláda. Favoritem je vládnoucí CSU Södera, která ale potřebuje koaličního partnera. I po volbách by případně strany premiéra a vicepremiéra chtěly ve spolupráci pokračovat.

Zdroj: The Guardian, Financial Times, The Telegraph

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.