Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Barbie: Rekordní premiéra režisérky Grety Gerwig

Největší filmová premiéra tohoto roku si za první promítací víkend vydělala v přepočtu přes 7,5 miliard českých korun po celém světě. Greta Gerwig se tak stala první ženskou režisérkou stojící za takto výdělečným počinem.

Barbie se v posledním týdnu stala středobodem vesmíru, minimálně současné popkultury. Film „doručil“ vše, co měl: silný příběh, dokonalé vizuály, trendy soundtrack a perfektní herecké výkony. K úspěchu mu bezesporu pomohl také marketing zvládnutý tzv. na jedničku (ačkoliv z hlediska udržitelnosti dostává kritiku) spolu s memes, které ovládly sociální sítě.

Na recenzi filmu se mrkni do článku

Recenze: Satirická self-aware Barbie z geniální mysli Grety Gerwig

@honza_vhrlk

V původní verzi filmu si měla zahrát hlavní roli komička Amy Schumer a na Twitteru se objevilo, že ji odmítla kvůli rozdílům v kreativním přístupu. Margot Robbie, která roli nakonec obsadila, byla prvotně jen producentkou snímku – režisérce Gerwig dokonce řekla, že ji do role nemusí obsazovat. Nakonec stejně vznikl scénář speciálně ušitý na dvojici Robbie-Gosling.

Double feature filmů, které nemohou být odlišnější, v minulosti nastal již několikrát, naposledy v roce 2008, kdy měly premiéru filmy Mamma Mia a The Dark Knight, další barevnotemné duo. Letos si stejné datum uvedení snímku fanoušci vysvětlovali tak, že režisér Oppenheimera Christopher Nolan premiéru zvolil z trucu. V minulosti byl totiž součástí studia Warner Bros., produkující Barbie, se kterým se nepohodl kvůli streamování filmů online. Nolanův film si za první víkend vydělal zhruba polovinu toho, co Barbie.

Ani jednomu ze snímků to však neublížilo, naopak vzniklo spojující označení Barbenheimer, a tituly si tak vzájemně udělaly reklamu, což podpořili i samotní herci. Kromě toho, že na druhý film chodí do kina a fotí se při tom, Cillian Murphy pronesl, že by si v možném pokračování rád zahrál Kena.

Recenzi snímku si přečteš tady

Recenze: Nolanův Oppenheimer – f*cked up looking Cillian velí 3hodinovému eposu

@honza_vhrlk

Greta Gerwig byla doposud známá především jako herečka a režisérka díky svým indie filmům, které cílily spíše na niche publikum a nejednalo se o extra výdělečné bijáky. Její předposlední snímek se však z tohoto systému vychýlil – Little Women (2019) s obsazením známých tváří Emmy Watson, Florence Pugh a dalších přinesl úspěch v podobě 4,5 miliard Kč. Barbie byla ještě úspěšnější a vypadá to, že i Gerwig nyní bude pracovat podobným stylem dál. Zaznělo, že jako další projekt plánuje remake Narnie! Moc se těším, co nového do světa filmů ambiciózní režisérka přinese – už teď jsme poznali, jak je její tvorba výjimečná.

Pokud si chceš zkrátit čekání na další film od Gerwig (nebo na potenciální vznik filmového Barbieversu od Mattel), pusť si její starší snímek Lady Bird (2017). V obou zmiňovaných filmech si také zahrála dvojice Timothée Chalamet a Saoirse Ronan, kteří původně měli vystoupit i v Barbie. Ta se již na podzim objeví na streamovacích platformách!