Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bacha na sluchátka, miliardě mladých hrozí ohluchnutí v důchodu

Více než miliarda mladých lidí je ohrožena ztrátou sluchu, a to kvůli častému používání sluchátek a příliš hlasitému přehrávání hudby. Příště si ji tedy radši trochu ztlum.

Mezinárodní tým výzkumníků v nejnovější studii odhaduje, že až 24 % lidí ve věku od 12 až 34 let poslouchá hudbu na „nebezpečné úrovni“, píše Guardian.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) momentálně na světě žije zhruba 430 milionů lidí, kteří trpí ztrátou sluchu. Podle odborníků jsou mladí lidé obzvláště ohrožení, a to právě kvůli častému poslechu hudby ve sluchátkách a špuntech.

„Poškození způsobená nebezpečným poslechem se mohou v průběhu života prohlubovat a vystavení hluku v raném věku může způsobit, že jedinci budou náchylnější ke ztrátě sluchu související s věkem,“ stojí ve zprávě ze studie.

Spotify vs. hudebníci: Kolik dostávají za přehrání a proč je to tak málo?

by @yanhoechka

Výzkumníci pod vedením akademiků z Univerzity v Jižní Karolíně se zaměřili i na předchozí studie, které se zabývaly poslechem hlasité hudby, ať už skrze sluchátka nebo třeba v klubech. Do analýzy bylo zapojeno 23 studií zahrnujících něco přes 19 tisíc lidí.

Výsledkem bylo zjištění, že 27 % zkoumaných lidí se pravidelně vystavovalo nadměrnému hluku, který ohrožoval jejich sluch.

Chill, bráško, podle studie marihuana dělá lidi laskavější a empatičtější

by @yanhoechka
Odhadli jsme, že 0,67 až 1,35 miliardy lidí ve věku 12–34 let na celém světě pravděpodobně poslouchá hudbu na nebezpečné úrovni, a jsou proto ohroženi ztrátou sluchu.
hlavní autorka studie Lauren Dillard

Podle Dillard může příliš vysoká hlasitost zvuku unavit smyslové buňky a struktury v uchu. Pokud to trvá příliš dlouho nebo často, může dojít k jejich trvalému poškození a následné ztrátě sluchu, hučení v uších nebo rovnou obojímu.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí omezuje bezpečnou hladinu hluku na přibližně 85 decibelů po dobu 40 hodin týdně. Lidé si však často přehrávají hudbu ve sluchátkách na maximum, což může dosahovat až 112 decibelů, uvádí studie.

Pokud ti tak příště tvůj telefon nahlásí, že jsi překročil/a týdenní zdravý limit poslechu hudby, zkus mu věřit a trochu ztlumit pecky, co ti zrovna hrají v uších.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.