Ve stále více filmových párech se objevují věkové rozdíly, ať už se jedná o vztah upíra a mladé dívky v Nosferatu, film Queer s Danielem Craigem nebo A Family Affair s dvacetiletým věkovým rozdílem hlavních postav. Otázkou však zůstává, jestli jsou takové vztahy prezentované dobře.
Spoiler alert: Tento článek obsahuje dějové spoilery k některým z filmů.
Myslel jsem si, že vztahy s velkým věkovým rozdílem ve filmech se objevovaly spíš ve starších filmech. Například Jack Nicholson a Amanda Peet ve filmu Something's Gotta Give z roku 2003 (66 vs. 31 let), v témže roce v Lost in Translation Bill Murray a Scarlett Johansson (53 vs. 19 let), Woody Allen a Mira Sorovino v Mighty Aphrodite z roku 1995 (60 vs. 28 let) nebo ještě dřív v roce 1952 Gene Kelly a Debbie Reynolds v Singing in the Rain (40 vs. 20 let.) To je jen krátký výčet a zbytek najdeš případně na tomhle webu.
Následně se však většina vztahů hlavně v romantických filmech od tohoto začala odklánět a vztahy s velkým věkovým rozdílem se točily méně. I přesto najdeme určitě výjimky jako třeba Jennifer Lawrence a Bradleyho Coopera, kteří mezi sebou mají 15 let, ale tvořili spolu filmový pár dvakrát. Podobně ho hrál i s Emmou Stone, která je o 13 let mladší.
To mnozí připisují i leading man crisis v Hollywoodu, kdy starší herci museli vykrývat absenci nového mladého mužského talentu.
A pokud se podíváme na filmy posledních dvou let, tak jsou vztahy s velkým věkovým rozdílem vlastně zpět, ale možná dělané ještě hůř než kdy jindy. Jmenovitě jde třeba o filmy The Idea of You, Nosferatu, Babygirl, A Family Affair, Queer nebo May December. Všechny tyhle filmy mají víceméně společné to, že kvůli věkovému rozdílu partnerů se ten starší často znemožňuje nebo je ponížen a vrací se ke starým filmovým stereotypům.
TAKOVÉ FILMY ZA POSLEDNÍ DOBU:
Tenhle „trend“ dost možná odstartovalo Call Me By Your Name, které nezestárlo dobře hlavně kvůli kauze Armieho Hammera. Všechny tyhle filmy dost často jsou ze své podstaty problematické a často infantilizují toho mladšího*tu mladší a ze staršího dělají predátora*predátorku.
Docela zajímavým způsobem se tematiku age gap vztahů rozhodl předloni prozkoumat režisér Todd Haynes ve filmu May December, který je inspirovaný skutečným příběhem. V tom Natalie Portman hraje herečku, která přijíždí studovat ženu, Julianne Moore, kterou má ztvárnit v chystaném filmu o tom, jak si začala aféru s nezletilým chlapcem. Tím má být Charles Melton z Riverdalu, kterého si ale nakonec vzala a má s ním děti.
A podobné vztahy s různými dynamikami mají i tři různé letos oceňované filmy. V Nosferatu upíří hrabě Orlok podvede mladičkou Ellen, když se vydává za anděla a jako démon s ní dlouhé roky manipuluje a navozuje jí orgasmické stavy i záchvaty skrze jejich napojení. Jeho naprostá posedlost Ellen končí tím, že kvůli ní nakonec zemře.
V Queer se daddy Daniel Craig jako Lee snaží projít složitým obdobím a nahánět výrazně mladšího muže. Nikdy není spokojen, když ho nevidí, ale když je s ním, tak se zároveň neustále bojí neakceptujícího okolí. V Babygirl Nicole Kidman jako CEO riskuje celou svoji kariéru kvůli vztahu se stážistou Harrisonem Dickinsonem. Těžko říct, jestli protože ji tak okouzlil, nebo protože je nespokojená ve svém manželství.
Poslední dobou mnohem častěji vidíme ženy, které si možná procházejí krizí středního věku, jak svádějí, nebo se nechávají svést mladšími muži. Ať už Babygirl nebo další loňský film s Nicole Kidman, A Family Affair, kde si začne vztah se Zacem Efronem, přestože je to šéf její dcery. Tenhle film Netflix labeloval jako „empowering“, ale mnozí nesouhlasili.
Lepším případem je určitě romantický film The Idea of You s Anne Hathway, který adaptuje knížku, kde si její 40letá postava začne vztah s 24letým mužem. V médiích věkový rozdíl postav bránila jak Hathaway, tak režisér Michael Showalter.
„Proč si pořád myslím, že je tak zvláštní, když je starší žena s mladším mužem? Opravdu jsem se v tu chvíli sám sebe ptal. Tohle by nemělo být žádné velké téma. Doufám, že o tom nebudeme muset diskutovat navždy.“