Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Komentář Kryštofa Stupky: Are we all gonna burn here? Snad ne, ale musíme pro to začít něco dělat

Dnes se hodně z nás probudilo kvůli kouři a já jsem poprvé pocítil eco-anxiety (úzkost z klimatické krize) a úzkost z naší budoucnosti. Jsi na tom stejně?

Zprávy o obrovských požárech, které zachvátily města, kraje nebo celé státy, známe a už jsme si na ně docela zvykli. S rychle se zvyšujícími teplotami a ubývající podzemní vodou vytváříme pro rychle se šířící oheň to nejlepší prostředí. I tak mě ale zasáhlo, co se v Českém Švýcarsku děje. 

V Česku již delší dobu silně pociťujeme klimatickou změnu a postupné oteplování naší planety. Na rozdíl od jiných zemí se náš region totiž otepluje rychleji a klimatickou změnu tak vnímáme víc – jenom za posledních šedesát let se průměrná roční teplota zvýšila o 2 °C.

Zdroj: faktaoklimatu.cz

Důležité taky je, jak a kdy se teplota nejvíc zvyšovala. Výrazné zvýšení totiž bylo zaznamenané především během prosince, ledna, července a srpna, kdy se průměr zvýšení pohybuje až kolem 2,7 °C. To má za následky dlouhodobý trend vysušování české krajiny – během zimy napadne méně sněhu a během léta způsobují tropická vedra (kterých jsme si v posledních týdnech užili dost) rychlejší odpařování vody z půdy.

Sucho je ale mnohem komplexnější koncept. Hodně záleží na obhospodařování krajiny, a právě v tom máme spoustu restů. České zemědělství se totiž stále neprobudilo a nepřizpůsobilo realitám 21. století a stále jede v komunismem zajetých kolejích. Orná půda tak místo zadržování vody spíš způsobuje, že se voda společně s živinami z krajiny splachuje. To pak znamená, že zemědělci musí víc zalévat, více vody se vyčerpá z podzemních zásob and the cycle goes on. 

A zatímco mnozí na Twitteru ti řeknou, že za požáry v naprosté většině případů stojí člověk, klimatická krize a naše neohleduplné zacházení s životním prostředím je bezpochyby součástí problému – vytvořili jsme totiž pro rychle se šířící ničící oheň ty nejlepší podmínky. 

Ekologické kroky z roku 2021, které přinášejí naději

by @markysuch

Není ale všem dnům konec. Máme obrovskou příležitost něco dělat a lidi si konečně začínají uvědomovat, že k řešení klimatické krize a k obnově našeho životního prostředí se musí přistupovat zodpovědně! 

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.

Měli bychom investovat do obnovy původních smíšených a listnatých lesů. Právě stromy jako dub či buk totiž lépe zadržují vodu v krajině. Kromě toho bychom ale měli také co nejrychleji a co nejvíce snížit emise skleníkových plynů, které nás do tohohle messu dostaly.

Je čas se soustředit na spravedlivou transformaci do zelené ekonomiky. Zatímco politici toho moc nedělají, firmy si to uvědomují častěji a začínají reagovat rychleji. Bez politiků to ale nepůjde. Role státu je důležitá, potřebujeme soláry na každou střechu, podporu pro obnovitelné zdroje a výzkum, vybudovat zelenou infrastrukturu a pomoci těm, které klimatická krize zasáhne. Je tudíž na čase podle klimatické změny začít volit, jde nám tady literally o přežití. Následky už můžeme cítit dnes a bude se to ještě zhoršovat. So it’s time we vote these old men out besties.

Kam dál?

Sleduj na Twitteru Fakta o Klimatu, klimatist_cz nebo třeba Fridays For Future! Běž na protest, ozvi se poslancům z tvého regionu a ukaž, že ti na klimatu záleží. V září budou volby a právě města a obce hrají v mitigaci (zmírnění) klimatické změny důležitou roli. Najdi si, co tví kandidáti dělají pro klima (nebo jestli jsou pro ně víc důležitá auta), a vol podle toho! Sám/sama taky můžeš omezit svou vlastní uhlíkovou stopu – jíst méně masa, nenakupovat fast fashion a omezit létání, ale je jasný, že tady bude k řešení potřeba politická vůle a motivace vlády dělat někdy možná nepopulární kroky. Ta zatím na klima, zdá se, kašle. 

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.