Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Udržitelná móda: co to je a jak může pomoci zachránit planetu?

Slovo udržitelný je vágní, matoucí a upřímně řečeno trochu nadužívané – není tomu jinak ani v módním průmyslu. Ale co udržitelná a etická móda doopravdy je?

Udržitelná móda

Udržitelná móda odkazuje na oděvy a doplňky, které jsou vyráběny ekologicky a sociálně odpovědným způsobem. I přestože nás marketingové kampaně přivádí k přesvědčení, že si cestu k udržitelnosti můžeme koupit, není to tak jednoduché.

Udržitelná móda znamená najít rovnováhu při navrhování, výrobě a spotřebě oblečení. Znamená to vyhnout se vyčerpání přírodních zdrojů a vykořisťování jednotlivců a komunit. Být udržitelný také znamená udržovat tuto rovnováhu i do budoucna – dlouhodobým přístupem k výrobě a spotřebě oblečení a doplňků. Jde o to zajistit, aby módní průmysl vytvářel dobro a vyhýbal se škodám způsobených na lidech, planetě a zvířatech.

Etická a udržitelná móda se často používají zaměnitelně.

Určitě se můžeme rozhodnout nakupovat udržitelnějším způsobem, zapojení se do udržitelné módy nicméně nevyžaduje kupování něčeho nového. Nošení toho, co máš, nakupování z druhé ruky a vyměňování/půjčování si od přátel jsou nejjednodušší způsoby, jak se zapojit do udržitelného módního hnutí, které nevyžaduje výrobu nebo nákup čehokoli nového.

Na udržitelnou módu lze pohlížet jako na holističtější termín, který kombinuje eko-vědomou a etickou módu. Udržitelná móda zahrnuje ohleduplnost k lidem, planetě a zbytku živého světa.

Proč je udržitelná móda tak důležitá? Proč na udržitelnosti v módě záleží?


Zjednodušeně řečeno, móda již dlouhou dobu způsobuje škodlivé environmentální a sociální dopady. Zde je několik statistik, které ti pomohou vykreslit obrázek dnešního módního průmyslu:

  • Textilní výroba byla jen v roce 2015 zodpovědná za 1,2 miliardy tun CO2. To je více než emise ze všech mezinárodních letů a námořní a lodní dopravy dohromady.
  • Módní průmysl je silně závislý na fosilních palivech. Naprostá většina oděvů – téměř 70 % – je vyrobena z polyesteru nebo jiných syntetických tkanin z neobnovitelných zdrojů, jako je ropa. I když se mohou vyskytnout případy, kdy je malé procento panenských syntetických vláken nezbytné pro přidání určité pružnosti věcem, jako jsou ponožky, módní společnosti většinou používají syntetické tkaniny, protože jsou levné.
  • Předpokládá se, že při současném tempu růstu módní průmysl spotřebuje do roku 2050 25 % až 30 % zbývajícího světového uhlíkového rozpočtu.
  • Pro textilní výrobu se ročně vytěží 93 miliard metrů krychlových vody a 98 milionů tun neobnovitelných zdrojů.
  • Oděvy vyrobené ze syntetických vláken jsou zodpovědné až za 35 % celosvětového znečištění mikroplasty.
  • Podle výzkumu Evropské agentury pro životní prostředí jsou textilie čtvrtou největší „příčinou tlaku na životní prostředí“ v EU.
  • Výroba oděvů se od roku 2000 do roku 2014 zdvojnásobila a roční produkce poprvé v roce 2014 přesáhla 100 miliard kusů oděvů.
  • Textil v hodnotě jednoho popelářského vozu je každou sekundu skládkován nebo spálen.
  • Móda má obrovský dopad na ztrátu biologické rozmanitosti.

Jaké jsou výhody udržitelné módy?

Vzhledem k tomu, že průmysl je zodpovědný za 2–10 % celosvětových emisí uhlíku, přijetí udržitelnosti v módě může také znamenat významný pokrok v dekarbonizaci a dosažení globálních klimatických cílů.

Jak na to?

Opětovné použití toho, co již existuje

Ptáš se, proč je udržitelná móda tak drahá? Mysli na to, že ale nevyžaduje nákup udržitelně vyrobeného oblečení. I když to jistě může být součástí vědomého šatníku, není to nutné. Nejudržitelnější oděv je ten, který ti visí ve skříni! Ano, nejdostupnější varianta je nejudržitelnější možností. Pokud chceš něco přidat do svého šatníku nebo ho jen obměnit, stále můžeš vytěžit maximum z toho, co již bylo vyrobeno.

Vědomé materiály

Svět látek je poměrně složitý, ale nenech se těmito složitostmi odradit od toho, abys začal/a činit vědomější rozhodnutí!

Odpovědné využívání zdrojů

Nejen, že se většina módy vyrábí z látek pocházejících z fosilních paliv, ale většina módní produkce se vyrábí v továrnách, které právě z fosilních paliv získávají energii. A o tomto se dostatečně nemluví. Aby byl oděv skutečně ekologický, měl by být v ideálním případě vyroben v zařízeních, která jsou poháněna obnovitelnými zdroji energie, jako je vítr nebo slunce.

Etické pracovní standardy

Udržitelná módní značka musí myslet i na lidi. Chceme-li někdy vidět skutečnou udržitelnost v módě, je potřeba zvýšit mzdy pracovníků, změnit vykořisťovatelské podmínky a diskriminační praktiky.

Tvé vlastní hodnoty a aktivity

Existuje řada dalších věcí, které bys možná chtěl/a zvážit a které jsou pro tebe důležité. Tento příspěvek je pouze úvodem do udržitelné módy a rozhodně nepokrývá vše!

Pořád nevíš, jak se zapojit do udržitelné módy?

Promluv si o těchto problémech se svými kamarády. Sdílej knihy, podcasty, články nebo jiné zdroje, které považuješ za užitečné s přáteli, rodinou, spolupracovníky nebo ostatními ve tvém životě.

Buď aktivní s místními, národními a globálními komunitami. Možná na tvé univerzitě nebo střední škole existuje skupina zaměřená na životní prostředí nebo udržitelnost, ke které se můžeš připojit. I když třeba ještě nehovoří o udržitelné módě, můžeš tento prvek do diskuse vnést.

Staň se dobrovolníkem! Existuje způsob, jak můžeš věnovat čas nebo peníze místnímu charitativnímu obchodu nebo sekáči? Pomůžeš jim třídit oblečení nebo přivést více nakupujících?

Staň se digitálním aktivistou. Sleduj účty jako @fash_rev, @remakeourworld, @ajabarber, @ssustainably_ . Sdílej příspěvky z těchto účtů (a dalších!) se svými sledujícími. Další způsob, jak být digitálním aktivistou: Komentuj příspěvky velkých módních značek a ptej se jich na otázky jako #whomadeyourclothes?!

A nakonec můžes značkám poslat e-mail nebo zanechat recenze. Vyber si několik hlavních problémů, které bys chtěl/a řešit a zeptej se jich na to, co oni sami dělají pro řešení těchto problémů.

„Udržitelná móda je rozvoj, který uspokojuje potřeby současnosti, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní potřeby“.