Umělá inteligence zasahuje do všeho a filmy, které sledujeme, nejsou výjimkou. Za poslední týdny se vynořily nejméně tři případy neetického užívání AI ve filmech.
První z filmů, který se dostal pod palbu kritiky za použivání AI, byl horor Late Night with the Devil, což je fim odehrávající se na setu talk show v 70. letech. Pro předělové karty fiktivního pořadu použili tvůrci umělou inteligenci, její užití na 99,8% rozpoznal i tool na odhalování generovaného obsahu Hive Moderation. Sami tvůrci řekli, že s „AI pouze experimentovali a že ve filmu AI art použili jen pro 3 obrázky.” I tak se na ně však snesla vlna kritiky, jelikož právě kvůli zakomponování umělé inteligence do filmového průmyslu stávkovali letos herci, herečky, scénáristky a scenáristé.
Problematický je tento aspekt primárně kvůli tomu, že bere práci jiným artists. Mnozí uživatelé internetu vyzývali k bojkotu Late Night with the Devil v kinech. Ale ještě snad horší příklad je netflixovský true crime dokument What Jennifer Did, který měl nedávno premiéru na streamovacím gigantovi.
Netflix využil AI-generované obrázky Jennifer Pan, aby vytvořil image jí jako šťastné teenagerky předtím, než byla obviněná z objednání vraždy svých rodičů. Zde je problematické hlavně to, že pokud neexistují obrázky jí šťastné před vraždami, tak možná neexistovali a šťastná nebyla. A tento dokument tak ztrácí jakoukoliv svou výpovědní hodnotu. Netflix se ke kauze vyjádřil následovně: „Každý používá ve filmech různé dostupné nástroje, jako je Photoshop. Fotky Jennifer jsou reálné fotky jí, její postava, měnili jsme pouze pozadí, abychom anonymizovali zdroj fotografií.” Pravost fotografií ale lidé zpochybňují vzhledem k tomu, že Jennifer na fotkách má zvláštně zachycené prsty, což je častá známka užití AI.
Posledním nařčeným je studio A24, které vydalo několik očividně AI vygenerovaných filmových plakátů ke svému prvnímu blockbusteru Civil War, který nyní míří do kin. Nezávislé studio se ke kauze zatím nijak nevyjádřilo.