Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

8 zajímavostí o Vánocích, o kterých jsi nejspíš nevěděl*a

Za rohem je Štědrý den, přináším ti tedy pár faktů o Vánocích, které tě dost možná překvapí, a některé třeba i pobaví.

1. Vánoce se slaví ve víc zemích, než bys mohl*a čekat

Ze 195 zemí po celém světě jsou Vánoce oficiálním státním svátkem ve více než 160 z nich. V mnoha dalších zemích se slaví neoficiálně, a to kvůli kulturním vlivům nebo výskytu křesťanských komunit.

Zdroj: datapandas.org

Je to tak hlavně v Asii, ve které s výjimkou Filipín žije jen malé procento křesťanů. Přesto se v některých z těchto zemí pod kulturním vlivem západu Vánoce v posledních letech začaly slavit. Místní přebírají nám známé obyčeje, jako je třeba zdobení stromečku, obdarovávání loved ones nebo postavu Ježíška/Santy.

2. „X“ ve slově „Xmas“ není anglická zkratka pro „Christ“

Každé Vánoce, od doby, co mám přístup k sociálním sítím, jsem si říkala, proč by někdo vůbec tvořil takovou zkratku. Sváděla jsem to na mileniály a jejich pokus co nejvíc zkrátit i tak základní slovo, aby se vešlo na dekorace všeho druhu (moc dobře víš, co myslím). Jenže tohle „X“ pochází z řeckého písmena Chi, které je prvním písmenem řeckého slova pro Krista. Takže sice jde o zkratku, ale je alespoň trochu meaningful a má křesťanské kořeny.

3. Vánoce se slaví i jindy, než 24. a 25. prosince

Vánoce se sice většinou slaví 24. a 25. prosince, ale není to pravidlo všude. Třeba pravoslavní křesťané, hlavně v Rusku, Srbsku nebo Etiopii, slaví Vánoce až 7. ledna, protože se řídí juliánským kalendářem. Na Filipínách začínají vánoční oslavy už v září a trvají celé měsíce. Říká se, že mají nejdelší Vánoce na světě! A třeba v Arménii slaví Vánoce 6. ledna společně se svátkem Zjevení Páně.

Jak slaví Vánoce lidé z jiných kultur?

@dimitrapapadopoulu

4. V Japonsku je KFC tradiční vánoční jídlo

Když v Japonsku slyší „Kentucky for Christmas!“, každý hned ví, o co jde. Tento slogan odstartoval masovou popularitu KFC na Štědrý den už v 70. letech. Co začalo jako marketingový tah, dnes zahrnuje speciální vánoční menu a lidé si musí rezervovat své místo týdny dopředu.

5. V Katalánsku nosí dárky kakající poleno

Caga Tió, nebo Tió de Nadal, je dřevěné poleno, kterému rodiny přidají nožky, červenou čapku a usmívající se obličej. Domů se přinese po 8. prosinci, přikryje se dekou, a do Vánoc ho děti musí „krmit“ zbytky jídla. Na Štědrý večer pak do polena tlučou klacky a zpívají mu, čímž ho mají donutit k vykálení dárků pod deku.

6. Ukrajina od loňska slaví Vánoce v jiné datum

Ukrajinští pravoslavní křesťané tradičně slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v červenci loňského roku podepsal zákon o přesunu oslav Vánoc na 25. prosince s cílem se distancovat od ruských tradic.

7. V USA byly zakázány ozdobné řetězy na stromeček

Ozdobné řetězy jsou bezpochyby jednou z typických vánočních ozdob, ale v USA se bez nich museli na nějakou dobu obejít. Poprvé se objevily v Německu kolem roku 1600, kde se vyráběly z pravého stříbra. Časem se však zjistilo, že řetězy vyrobené v USAobsahují olovo, a kvůli tomu byly v 70. letech v USA zakázány a výroba se přesunula na bezpečnější materiály.

8. Ve Venezuele se jezdí na ranní mši na bruslích

V Caracasu, hlavním městě Venezuely, jezdí od 16. do 24. prosince lidé na ranní mši na kolečkových bruslích. Tato tradice, známá jako „Misa de Aguinaldo“, je tak populární, že se kvůli ní ve městě uzavírá mnoho ulic pro běžnou dopravu, aby se bruslaři a bruslařky mohli bezpečně dostat do kostela.

Zdroj: Getty

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.