Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak slaví Vánoce lidé z jiných kultur?

Nikdy jsem nezažila typické české Vánoce, a proto mě zajímalo, jak tyto svátky slaví lidé, kteří pocházejí z jiných zemí a kultur. Oslovila jsem pár kamarádů a známých, abych se dozvěděla co nejvíce informací.

I přesto, že toto sváteční období je pro moji rodinu naprosto netradiční, o řeckých zvyklostech něco málo vím. Oslava Vánoc tam začíná čtyřicetidenním půstem. Pravoslavní křesťané v tomto období nekonzumují maso, ani mléčné výrobky. Od 17. prosince je pak zakázán i olej a víno.

Štědrý den se od toho českého zásadně liší, Řekové ho vnímají jako běžný pracovní den. Vánoce slaví až 25. prosince, protože v tento den se narodil Kristus. Na Štědrý den děti chodí od domu k domu, zpívají vánoční koledy a dostávají za to sladkosti.

Zajímavé také je, že tomu není tak dávno, co Řekové neměli v domácnostech vánoční stromečky. Místo nich zdobili světelnými řetězy loďky. A pokud se ptáš, kdy děti dostávají dárky, odpověd zní 25. prosince. Dříve tomu ale tak nebylo. Dárky nosil Vasilis, který má svátek 1. ledna, tedy na Nový rok.

Evel: KANADA

V Kanadě se na Vánoce zdobí úplně všechno, co lidem přijde pod ruku. Domy jsou barevný, plný světýlek a všude jsou k vidění Santové. V první půlce prosince se pořádají akce, na kterých je opravdový Santa. Děti za ním chodí a říkají mu, co si přejí k Vánocům. Prostě jak z americkýho filmu.

Co se samotného Štědrého dne týče, mají ho tam 25. prosince. Takže 24. prosince se zdobí stromeček, věší se punčochy s dobrůtkama a pečou se cookiesky pro Santu. Dárky pod stromečkem děti najdou 25. prosince ráno.

Po rozbalování v pyžamech většinou následuje snídaně v podobě lívanců s borůvkama a javorovým sirupem, to je úplná klasika. Zbytek dne se připravuje jídlo na večer. Při této příležitosti se schází celá širší rodina. Součástí Christmas dinner je krocan, mashed potatoes, sladké brambory, brusinkový jam, mrkve a hrášek.

Laura: ITÁLIE

Vánoční čas v Itálii začíná už 8. prosince, v den neposkvrněného početí Panny Marie. Sejde se celá rodina, ozdobí stromeček a postaví pod něj betlém. Svátky oficiálně začínají 24. prosince. V tento den jedí lidé slavnostní večeři a poté tráví společný čas hraním stolních her nebo uspořádáním tomboly. K jídlu mají většinou rybu.

Nejslavnostnější a nejzásadnější datum je 25. prosince, kdy rodina zasedne u několikachodového oběda. Do betléma se přidá figurka Ježíška a večer si všichni sednou ke stromečku a rozdají si dárky, které tradičně nosí Babbo Natale (podobný americkému Santa Clausovi). V některých regionech ovšem dárky nosí Santa Lucia (13. prosince), San Nicola (6. prosince) nebo Befana (6. prosince). Vánoční oslavy pokračují až do nového roku a svátky končí 6. ledna.

O Vánocích jsou ulice měst plné dekorací, světýlek a hudby. Nechybí ani dřevěné vánoční stánky, kde si člověk může koupit vše od občerstvení až po dárky. Pro Itálii jsou typické i různé druhy vánočních sladkostí. Na severu jsou oblíbené velké sladké chleby (pandoro, panettone) a na jihu tzv. torrone (sladkost, která se velmi podobá tureckému medu) a struffoli (těstovinové kuličky polité horkým medem).

Lubo: SLOVENSKO

Pro nás (křesťany katolíky) je advent obdobím, ve kterém zpomalíme, postíme se a spoustu věcí si odříkáme. Nekonají se žádné veselice, ani zábavy, připravujeme se na slavnost narození Ježíše Krista. Co se týče samotných Vánoc, na Štědrý den je volno a maminka připravuje vše potřebné na štědrovečerní večeři.

Večeře začíná vždycky v šest a před začátkem se čeká na zvony kostela. Jedno z dětí, většinou to nejmladší, čeká před domem s vendlíkem s vodou. Když zazní zvony, vejde dovnitř a pronese vánoční vinš. Od táty dostane nějaký peníz a táta pak vezme z každého jídla po lžíci a dá do vendlíku něco pro hospodářská zvířata.

Následuje čtení z Bible. Po čtení otec pronese modlitbu a večeře může začít. Začíná se oplatky s medem (symbol Božího těla), k tomu si každý dá kousek česneku, aby byl celý rok zdravý, a dospělí si připijou svařákem (Boží krev). Prvním jídlem je jucha (zelňačka). Hlavním chodem je kapr se salátem. Nakonec se jí bobaľky – kousky pečeného kynutého těsta v teplém sladkém mléku s mletým mákem.

Dominik: VIETNAM

Ve Vietnamu se Vánoce neslaví, ale protože si Vietnamci zvykli na cizince, kteří tam buď jezdí na dovolenou, nebo tam žijí, něco málo pro ty Vánoce dělají (třeba vánoční výzdoba tam je hezčí než v Česku). Některé vietnamské rodiny si dávají dárky, protože to zkrátka dělají všichni. Udělají si tak alespoň nějakou radost. Cukroví nepečou a na Štědrý večer jedí to, co normálně. Vánoční pohádky jim taky nic neříkají. Občas mají doma stromeček, ale jen kvůli dětem.

Vánoční nálada v deseti krocích

by @adelakutilova