Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

10 měsíců války: Putin ztrácí podporu národa, bojovat chce už jen část Rusů

Podle neveřejného průzkumu Moskvy ztrácí Putin podporu ve válce. Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 % Rusů, pro pokračování války už jen 25 %, informaci přinesl zpravodajský server Meduza.

Nálada v ruské populaci se za posledních deset měsíců, tedy od agresivního útoku Putinova režimu na Ukrajinu, vyvinula. Hodně Rusů od začátku válku podporovalo, to se teď ale očividně mění.

Meduza zároveň ale připomněla, že Kreml, který není ochoten přistoupit k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. Větší vliv bude mít spíše další průběh války.

Putin oznámil připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku. USA okupují Německo a Japonsko, prohlásil

by @yanhoechka

„Počet stoupenců míru se během půl roku zdvojnásobil,“ napsal server o hlavním poznatku z průzkumu, který podle portálu uskutečnil úřad FSO, jenž se stará o Putinovu ochranu.

Za změnu v názoru na válku může série porážek a také mobilizace, kterou Kreml vyhlásil, aby doplnil ztráty jednotek na Ukrajině. Čísla odpovídají těm z říjnového průzkumu střediska Levada, podle kterého bylo pro mír 57 % dotázaných, zatímco pro válku 27 %.

Podle FSO se postoj Rusů k válce prudce zhoršil teprve v poslední době, protože ještě v červenci průzkumy tvrdily, že uzavřít mír s Ukrajinou chce asi jen 30 % Rusů.

Válka na Ukrajině je Putinovou karibskou krizí

by @eevelka

Podle sociologa Grigorije Judina může za růst počtu stoupenců míru už zmíněná mobilizace, Rusové si totiž uvědomili, že se jich válka týká.

Ve prospěch mírových jednání mluví také ztráta víry ve vítězství kvůli porážkám na frontě a absenci přesvědčivé teorie, jak by mohlo Rusko vyhrát.
Grigorij Judin

Úřady podle kremelských zdrojů každopádně nevěří, že by v zemi mohly vypuknout masové protiválečné demonstrace. Státní a prokremelská média však dostala pokyn, aby příliš nerozmazávala válku a raději se zaměřila na „pozitivnější témata“.

Podle odborníků navíc Putin rozhodně není ochoten přistoupit na mír, jeho současná slova ohledně možných jednání jsou jen zástěrkou k tomu, aby konflikt zmrazil a mohl znovu zaútočit.

Zdroj: ČTK

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.