Guvernér České národní banky Jiří Rusnok minulý pátek uvedl, že jedním ze způsobů, jak pomoci průmyslu, je zavedení školného na vysokých školách, a to třeba 15 tisíc za semestr. Tuto částku studenti podle něj beztak za dva měsíce propijí v hospodách. Akorát že vůbec.
Mnohé mladé zvedlo ze židle nedávné prohlášení guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka na konferenci Barometr českého průmyslu 2021. Podle něj by českému průmyslu pomohlo zavedení školného na vysokých školách.
Olej do ohně navíc přilil ještě tím, když řekl, že studenti propijí tisíce. „Například 15 000 korun za semestr. Něco, co ti studenti stejně propijí za dva měsíce v hospodě,“ prohlásil Rusnok.
Realita je ve skutečnosti ale úplně jinde, 15 tisíc opravdu studenti za dva měsíce nepropijí a zavedení školného by bylo pro mnoho studentů likvidační, protože by to prostě nezvládli.
V případě, že si chtějí studenti finančně přilepšit, musí si najít brigádu, jejíž hledání mnohdy komplikuje samotné studium. Často se tak stává, že chodí ze školy rovnou do práce a naopak. Jedná se ale o dlouhodobě neudržitelný stav.
"V Praze je draze. Neříkám, že studenti nechodí pít, ale myslím, ze 15 tisíc většina za alkohol neutratí ani za rok. Z mého okolí má většina lidí minimálně jednu brigádu, pokud nechce člověk přežívat na rohlíkách a chce zajít na kafe s kamarády, kapesné nestačí," uvedl jeden ze studentů.
Z průzkumu na sociálních sítích, kterého se zúčastnilo 179 studentů vysokých škol vychází, že 50,3 procent z nich si vystačí s penězi na měsíc tak akorát, přičemž 45 procent odpovídajících uvedlo, že by potřebovalo peněz více.
"Mám štěstí že mám rodiče, kteří mi zaplatí nájem, protože na kolejích už není místo. Na brigádu chodím od patnácti. Představa, že budu muset přibrat více směn, abych ještě platila školné, a že tom budu muset stíhat školu, je hrozivá," tvrdí studentka vysoké školy.
Více než polovina studentů by navíc podle ankety finančně nevystačila, pokud by nedostávala kapesné od rodičů. Skoro polovina odpovídajících, 46,9 %, si navíc myslí, že je pro studenty v dnešní době těžké finančně vyjít.
"Studuju medicínu a mám dvě brigády. Jasně, že čistě na přežití a s pravidelným nákupem jen ve slevách bych zvládl vyžít, ale když si člověk chce jednou za čas udělat radost, zajít na večeři nebo jet na výlet, tak je těžké se uživit i s vlastním příjmem," zní další z výpovědí.
Podle Národní reprezentace studentek a studentů vysokých škol v ČR navíc studenti rodičů se středoškolským vzděláním mají 2,5 násobně nižší šanci na studium na VŠ než potomci rodičů s vysokoškolským titulem. Bariéry ve studiu jsou reálné, a školné je tedy rozhodně nevyřeší.
Na závěr stačí jen dodat, že 15 tisíc korun za dva měsíce, je zhruba 6 pivek za den. Studenti jsou možná žíznivý, ale rozhodně ne takhle.