Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zneužívají tě rodiče emocionálně? 6 věcí, které tomu napovídají

Emocionální zneužívání je nejčastější formou špatného zacházení s dětmi ze strany rodičů. Jaké jsou příznaky, že je ve vztazích něco špatně?

Zhruba 36 % dospělé populace uvádí, že v dětství zažilo ze strany svých rodičů či prarodičů emocionální zneužívání. Jedná se o vzorec chování, který poškozuje sebehodnotu a emocionální bezpečí dítěte zahrnující například neustálou kritiku, výhrůžky, nadávky nebo nedostatečnou formu podpory a lásky.

Je však velký rozdíl mezi normální hádkou s rodičem a emocionálním zneužíváním. Ve zdravé výměně názorů s tebou tvůj rodič může nesouhlasit a zároveň ti umožní být vyslyšen/a a respektován/a. Situace se může lehce změnit ve zneužívání, pokud rodič nebere tvé argumenty vážně, popřípadě rovnou tvé myšlenky uráží.

Co dělat, když se staneš obětí sexuálního násilí

by @_00_3_12

„Když rodič chronicky emocionálně zneužívá své dítě – zahanbuje, kritizuje, uráží nebo zesměšňuje – dítě se cítí neustále odsuzováno a nakonec si o sobě vypěstuje celou řadu negativních přesvědčení," tvrdí psycholožka Lauren Kerwin pro Insider.

Většina pachatelů emocionálního zneužívání jsou rodiče: asi 53,7 % jsou ženy a 45,3 % muži. Chlapci a dívky zažívají podobnou míru zneužívání v dětství.
Americký Národní Institut pro oběti násilí

K emočnímu zneužívání nedochází pouze v dětství. Lidé ho mohou zažít v jakémkoli věku a v kontextu jakéhokoli vztahu, včetně toho milostného. Je důležité zdůraznit, že to není tvoje chyba a nezasloužíš si, aby se s tebou takto zacházelo.

A co patří mezi nejčatější příznaky emocionálního zneužívání?

  • Druhá strana (rodič/partner...) má vždy sebe na prvním místě
  • Izolace (zarachy, zákaz vídání se s kamarády atd.)
  • Zastrašování
  • Zadržování náklonnosti, lásky a podpory
  • Zanedbávání
  • Porovnávání s ostatními

Studie z roku 2016 navíc zjistila, že emocionální zneužívání je spojeno s vyšším rizikem vzniku mnoha různých druhů duševních poruch, včetně poruch nálady, úzkostných poruch, poruch osobnosti a závislostí na užívání návykových látek.

Pokud si myslíš, že tě rodiče emocionálně týrají, je třeba si uvědomit, že v tom člověk nikdy není sám. Pomoc můžeš najít například u učitele nebo trenéra. Podporu najdeš také na Lince bezpečí na čísle 116 111.

Dospělým, kteří stále trpí dopady tohoto chování, může pomoci terapie. Lidé totiž většinou pochopí, jak mohou být jejich současné vztahy ovlivněny nevyřešenou bolestí z minulosti," dodala Kerwin.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.