Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Změnit studijní obor je ok!

Přemýšlíš o změně studijního oboru? Děsí tě to? Vyzpovídala jsem tři studentky, které si takovou změnou prošly a podělí se o své rady, tipy i zkušenosti. Změnit obor je totiž úplně v pořádku!

Kde se vidíš za deset let? Čím by ses jednou chtěl*a živit? Myslíš si, že nájem zaplatíš pouhým nadšením? Bla bla bla… Všem se po podobných otázkách sevře žaludek. Obzvláště pak těm, kteří momentálně studují něco, co se nezdá být pro ně to pravé.

Udělat ten krok a změnit studijní obor chce v dnešní uspěchané době, která je zaměřená především na výkon, dost odovahy. Většinou je to ale změna k lepšímu, a proto vznikl tento článek- aby ti ji dodal.

Díky odpovědím našich čtenářek vznikl guide, jak se během změny studijního oboru nezbláznit a jak to zvládat před, během i po změně. Respondentky jsou v článku označeny iniciály: A, N a V.

Jak jsi změnu oboru vnímala tehdy a jak ji vnímáš teď s odstupem?

A : „Co si vzpomínám, bála jsem se začít jakoby od znovu, zejména protože mi bylo líto „zahodit“ ten čas, co jsem věnovala předešlému studiu. Bála jsem se asi i toho, že mě lidé budou soudit, že nevím, co chci a měla jsem pocit, že to není normální. Možná i proto, že se o tom málo mluvilo. Každopádně teď to vidím tak, že čas jsem tím určitě nezahodila a mé obavy v tu dobu nebyly na místě. Obor jsem během svého studia změnila dvakrát a myslím, že bylo lepší obor změnit, než setrvávat v něčem, co by mě dnes nebavilo. Na změně oboru není nic špatného, právě naopak, může to být příležitost k růstu.”

✨Co bys vzkázala těm, co nad podobnou změnou uvažují?

N : „Výběr vysoké školy je big deal, jsou tu totiž vnější stresy z očekávání ostatních a vnitřní z vlastní potřeby úspěchu - we all have been there. Někteří v tom mají jasno celý život a někdo musí několikrát změnit obor, aby našel to, co je pro něj pravé, and that’s ok! Je to cheesy, ale nevzdávej se! V Česku se s tím navíc celkem počítá. Máme bezplatné studium 3-6 let + máme čas do 26let, takže i ten gap year se tam vejde. Proto zkoušej a hledej, dokud nenajdeš, co tě v životě opravdu baví!”

V : „Pokud nevíš, co chceš v životě dělat, je naprosto v pořádku zkoušet různé věci. Můžou ti pomoct i rozhovory s lidmi o jejich vlastní práci. Neboj se proto ptát těch, jejichž obor tě baví. Je dobré především zvážit své možnosti, určitě se neboj změny, a neboj se experimentovat. Nikdy není pozdě pro to začít znovu, dělat a zdokonalovat se v tom, co tě opravdu baví a dává ti smysl.”

A : „Dnes je tolik možností a vzniklo tolik nových pracovních pozic, že to pro někoho při rozhodování nemusí být jednoduché. Myslím, že s touto možností volby vzniká i to, že lidé obor mohou prostě párkrát změnit, ale buďme za ni rádi a nepovažujme změnu jako něco negativního nebo něco, z čeho bychom měli mít strach. Mně osobně s rozhodováním pomáhaly různé testy na internetu (Vysokeskoly.cz apod.), nebo si vytipovat města, kam by se mi chtělo dojíždět a jít osobně kouknout na tamní univerzity.”

✨Co ti pomohlo zvládnout to období během změny oboru?

V : „Uvědomila jsem si, že každý má prostě jinou cestu a celé je to proces. Brala jsem to tak, že předešlé studium byla zkušenost, které jsem nelitovala a určitě mi něco dala. Přinejmenším rozhled v jiném oboru, poznání nových míst, přátel apod. Získané vědomosti a zkušenosti není nic, čeho bych měla litovat, sama je totiž v průběhu života naplno využívám.”

N : „Pokud si změnou zrovna budeš procházet, rozhodně se o tom hodně bav se svými blízkými. Dá ti to takový reality check, že jednak svět nekončí, a taky že na tom vlastně není vůbec nic špatně.”

A : „Zpětně změny určitě nelituji, vnímám to tak, že mi otevřela nové možnosti a pomohlo mi to najít směr.“

All in all:

Před změnou:

⚡️Ptej se! Pozvi na kafe někoho, kdo tvůj vysněný obor studuje, ať ti přiblíží realitu.

⚡️Zamysli se nad tím, co tě naplňuje, co ti jde, a podle toho se rozhodni, čemu chceš svůj čas věnovat.

⚡️Dělej si testy online.

Během:

⚡️ Reminder: Neporovnávej se s ostatními. Každý má jinou cestu!

⚡️Tip: Když se rozhodneš k přestupu, nastuduj si, jak to má daná škola s kredity na postupy do dalšího semestru. Občas ti totiž můžou uznat i již získané kredity z jiného programu.

Po změně:

⚡️Není potřeba litovat „ztraceného času”, získané zkušenosti a vědomosti z původního oboru nejsou něco, čeho bys měl*a litovat, v průběhu života se ti můžou hodit.

Snad ti tyto tipy a rady pomohly k tomu udělat první krok ke změně. 🫂